'H ,=r fit* sf» V - sr fi, j-m rn^rn Gewoon een bijzonder mens levensliederen en sketches. Voor regionale artiesten als Kees Stet, Jan Buisman en het Westfriese duo Wijo (Wim Lakeman en Jo de Leeuw) schreef hij de teksten. Opval lend was dat de in Drenthe geboren Menkveld feilloos het Westfries aanvoelde en wist te verwoorden. Hier bleek onder meer zijn geweldig gevoel voor taal. Zijn eigen naam vond hij niet zo geschikt om als schrij versnaam te gebruiken. Toen iemand hem eens vergeleek met de beroemde dichter Hieronymus van Alphen kwam hij op het idee om diens naam gedeeltelijk te adopteren. Het werd wel een eenvoudiger vorm, gewoon Jan van Alfen. Tekstschrijver Steeds groter werden de opdrachten en in 1938 kwam er een doorbraak. Toen vroeg de operettevereniging 'Caeci lia' hem een heuse operette te schrijven. De vereniging zat namelijk in haar maag met een 'rottekst' van de op te voe ren operette. De voorzitter van 'Caecilia' was van mening dat Jan van Alfen de enige was die een goede tekst kon produceren. Hij zei dit tegen Luuk Uipkes, boekhouder bij zuurkoolfabriek Hart te Oudkarspel. Menkveld /van Alfen werkte daar op dat moment. Er werd niet direct in de prestatie van deze 'arbeider' geloofd, maar hij klaarde de klus. Het werd 'Florimont, de zwervende zanger' op muziek van Herman Zaal. Het idee voor deze operette kwam uit 'Ik en mijn speelman' van Aart van der Leeuw ofschoon hij weigerde het boek te lezen. Slechts enkele gegevens die hem waren aangereikt dienden hem tot inspiratie. Verder schijnt hij zijn eigen 'zwerversjaren' te hebben gebruikt als bron voor verhaal. Het libretto werd gemaakt samen met Luuk Uipkes die ook in de operette de rol van Florimont vervulde. Twee jaar later stond Menkveld de rechten voor de operette voor f 50,- aan Uipkes af. De talloze uitvoeringen werden een groot succes. Naast Uipkes werden de rollen gespeeld door Maartje Kliffen en de tenor Michel Gobets. Het koor van Caecilia was niet groot genoeg en er werd versterking gehaald uit Oter- leek. Een deel van de zangers trad noodgedwongen op in de orkestbak. In de Tweede Wereldoorlog verscheen een stroom van verzetsgedichten van Jan van Alfen, die direct na de oor log werden uitgegeven. Roelof Menkveld reisde iedere maandag naar de artie- stenbeurs te Amsterdam waar hij veel bekende artiesten als klant had. Bij die gelegenheid ontmoette hij o.a. de bas Johan te Slaa. Te Slaa, later bekend als toneelspeler in onder meer 'De Glazen Stad', zou later met zijn gezel schap 'De Jonge Zangers' de komische opera 'How do you do, Mr Chewinggum' opvoeren. Menkveld gaf een foldertje uit met daarop de tekst: 'Heeft u plannen, schrijf mij even'. Jan van Alfen, tekstschrijver, gaf hierbij nog aan dat men bij hem terecht kon voor Operette, Revue, reper toire en gelegenheidsgedichten. Bedrijven en verenigingen wisten intussen de weg naar huize Menkveld goed te vinden. De vereniging 'Oud Alkmaar' wilde graag de Spaanse tijd in een muziekstuk 14 'Zang en Vriendschap' uit Breezand met 'Wij starten weer'. Linksvoor Jan van Alfen 14 Oktober 2000

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 16