A ewoon een oij^onmer mens door Cor Oudendijk Op donderdag 15 februari 1951 overleed in Broek op Langedijk Roelof Menkveld, alias Jan van Alfen. Een bijzonder mens was heengegaan. In het hiernavolgende een beeld van de Langedijker Drent die zo'n begenadigd schrijver was. Roelof Menkveld werd op 15 september 1898 geboren in Assen als de derde zoon van Hendrik Menkveld en Antje Kers- sies. Vader Menkveld dreef in de Drent se hoofdstad een slagerij. Het gezin Menkveld schijnt nogal streng kerkelijk te zijn geweest, iets waarmee Roel zich, naar het schijnt, niet goed kon vereni- Roel en Johanna Menkveld in 1932 voor hun winkeltje aan de Dorpsstraat in Zuid-Scharwoude. Het pand werd, evenals de ernaast gelegen huizen, bij de verkaveling gesloopt. Het stond aan de westzijde van de Dorpsstraat ter hoogte van de ingang van de Eendrachtstraat. gen. Of dit de hoofdreden is geweest dat hij op jonge leeftijd het ouderlijk huis verliet, is niet geheel bekend, maar op zijn achttiende trok hij weg uit Assen. Gedurende een lange periode van 12 tot 15 jaar heeft Roelof Menkveld in diverse landen doorgebracht. Nooit is helemaal duidelijk geworden wat hij heeft gedaan en waar hij pre cies is geweest. Bij zijn terugkomst in Nederland sprak hij wel verschillende talen. Knokken voor een inkomen Op 14 april 1932 trouwde Roelof met de drie jaar jongere Johanna Maria Tak uit Amsterdam en vestigde zich tegelijkertijd te Zuid-Scharwoude waar zij een groentenwinkeltje begonnen. Het echtpaar kreeg vier kinderen, Daan, Henk, Roel en Annie. Mede door de ziekte van zijn vrouw werd het runnen van de groentezaak geen groot succes. Het gezin verhuisde min of meer noodgedwon gen eerst naar de overkant en daarna naar de Julianastraat in Broek. Het was crisistijd en zoals zo velen in die tijd belandde Roelof Menkveld in de werkverschaffing. Zo verdiende hij o.a. zijn brood met stratenmaken en was hij enige tijd kel ner in café De Roode Leeuw' in Schoorl. Een jeugdfoto van Roel Menkveld op ongeveer 17-jarige leeftijd 12 Oktober 2000

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2000 | | pagina 14