De oorlog van 1799 in Langedijk 4 TJ sept. 1799 2 okt. 1799 7 okt. 1799 18 okt. 1799 De Engelsen krijgen echter hulp van troepen uit het dorp Warmenhuizen. De dorpsbewoners uit die plaats wor den gedwongen de Engelsen met hun schuitjes naar Noord-Scharwoude te vervoeren. De bezetting van Langedijk wordt daardoor in de flank aangevallen en Daendels is genood zaakt weer terug te trekken tot Sint- Pancras, hetgeen met zware verliezen gepaard gaat. In Sint-Pancras ligt een keurcompag- nie in reserve, tezamen met nog drie compagnieën grenadiers. Gezamenlijk lukt het hen om door een tegenstoot vanuit Sint-Pancras terug te slaan. Broek op Langedijk en verder de gehele Langedijk, met de stelling Oudkarspel wordt heroverd voor de zoveelste maal. Niet alleen de eerder verloren gegane Bataafse stukken worden heroverd, ook een aantal Engelse kanonnen wordt buit gemaakt, alsmede een compleet veld hospitaal. Tientallen Engelsen worden krijgsgevangen gemaakt. Daendels brengt zijn hoofdkwartier van Sint-Pancras naar Broek op Langedijk. Bij zonsopgang om 6 uur vallen de Engelsen opnieuw de verdedigings werken rond Oudkarspel aan, maar worden meerdere malen terug gesla gen. Mede doordat de dijk nu is gera seerd (dus smaller gemaakt) en de landerijen dras zijn gezet. Ook de artillerie is veel sterker. Daendels zit in een moeilijk parket. Hij moet noodgedwongen de Langedijk prijsgeven, aangezien zijn manschappen moeten worden ingezet bij Bergen en Castricum. De gevechten verlopen voor de Engelsen dermate slecht dat zij genoodzaakt zijn de terugtocht te aan vaarden, gelijktijdig met de Russische troepen. Een wapenstilstand wordt overwogen. Sluiting van een wapenstilstand te Alkmaar. Dwangarbeiders Een niet erg bekend verschijnsel uit de oorlog van 1799 is het gebruik van dwangarbeiders door de Frans /Bataafse legerleiding. Dat ze daarbij ook nog helemaal uit de Schermer werden gehaald is waarschijnlijk nog verwon derlijker. Ene Jacob Hoogedijk uit de Schermer heeft een rijm nagelaten over de periode 1794 tot 1800. Een stukje van zijn relaas als dwangarbeider in Langedijk en met name in de Woudmeer, laten wij hieronder volgen. Jacob getuigt van een mens- en dieronterende situatie in de Zijpe door rovende en plunderende soldaten. Dit zelf de lot trof kort daarna ook Langedijk. Hoe treurig 't om de noord in alles was gesteld, het was daar al geroofd in huis als in het veld. Daar werd noch koe noch schaap meer in het land gevonden. Was alles daar verwoest, al 't zaad bijna verslonden. De benodigde werkkrachten werden met grof geweld gedwongen huis en haard te verlaten, getuige de volgen de passage: Er kwam op Zaterdag vijf ruiters met hun paarden de heele Schermer door, met pallas en met zwaarde. Zij dwongen daar het volk, met vloeken en getier te werken aan den dijk. "Ga, pak u weg van hier. Na een uitputtende voettocht kwamen de mannen, waar onder Jacob, aan in Oudkarspel. Hier werden zij naar de Ambachtsdijk gedirigeerd. Dies gingen wij daarheen, een ieder met zijn spa. 't Was avonds half elf dat men daar kwam. "Ha, ha," zoo sprak een officier, "zijt gij daar, lompe boeren. Gaat, pakt u naar den dijk, de kleij moet gij vervoeren Na de zware arbeid werden de dwangarbeiders naar de kerk in Oudkarspel gedirigeerd. 'k Wierd als een hond gejaagt, des avonds naar de kerk. Daar was mijn peuluwe riet, mijn bed een blauwe zerk. Mijn kleeren doornat en ik van koude stijf zoo lag ik op een steen, met mijn verkleumde lijf. Tot zover een deel van het relaas op rijm van Jacob Hoogedijk, als dwangarbeider uit de Schermer in Langedijk te werk gesteld. Bronnen: Dagboek Dirk Keijser, overgeschreven door Klaas Swart, Oostwoud Proces verbaal politie inzake onbekende soldaat, 1979 Gedenkwaardigheden van den jaren 1794,1795,1798, 1799 en 1800 door Jacob Hoogedijk, overgeschreve?i door J.P.Geus, Capelle a.d. IJssel 6 Oktober 1999

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 8