De oorlog van 1799 in Langedijk 3 door de vijand afgebroken was, wederom te herstellen. Dit moest nog voor den dag klaar zijn en zo trokken de Hollanders den 20 dito wederom in Langedijk. De aanval van den 3 October hebben wij weijnig door geleeden omdat de vijand toen geen oogmerk schijnt gehad te hebben om Langedijk sterk te attekeren. Zijn overwinning aan den Duijnkant heeft tot gevolg gehad dat de Hollanders ons des anderen daags verlie ten en den vijand zonder slag of stoot ook dien dag bij ons inkwam en doortrok, nadat hij Alkmaar bezet had. Bij ons lieten zij volk achter die den ene en andere Burger wat afnamen, onder andere ook bij onze Leeraar Doopsgezinde domineede latafel openbraken en er ruijm 60 Gulden uijthaalden. Zij gingen allen naar Alkmaar op den 5 October daar den 6 dito wederom een aanval door den vijand gedaan werd. Dat was geen gelukkige Zondag voor hun, zoodat hij des nachts tussen den 7 en 8 October gedeeltelijk wederom bij ons doortrok. Den volgende dagen den 8 dito werd deze Retiratie met enige nalopers besloten zodat wij na dien tijd geen vijand meer gezien hebben. Tot zover het verslag van Dirk Keijser. Het is niet zo makkelijk om het verloop van de strijd aan de Langedijk nu nog voor te stellen. We hebben daarom de belangrijkste feiten voor u op een rijtje gezet. Chronologisch overzicht van de krijgsverrichtingen rond Oudkarspel in het jaar 1799 19-27 aug.1799 25 aug.1799 27 aug.-10 sept. 10 sept. 1799 17 sept. 1799 Engelse vloot kruist voor de Hollandse kust. Het le Regiment Dragonders (lichte cavalerie)wordt te Oudkarspel gecon centreerd. De le en 2e bataljons Jagers worden door de gelande Engelsen terugge worpen. Deze worden daarna opge nomen door de le Brigade van de le Divisie van Daendels en geplaatst te Oudkarspel. Fransen en Bataven besluiten om aan te vallen vóór de Russen landen. Divisie Daendels verovert Harenkarspel en Dirkshorn. Op de linkerflank ontstaat verwarring tussen de Divisies van Bonhomme en Dumonceau. Ook op de rechterflank loopt de aanval mis. Als gevolg daar van trekt divisie Daendels via Dirkshorn terug op oorspronkelijke stellingen te Oudkarspel. Russen landen en bezetten stellingen bij Petten. Generaal York (Engelse generaal) wil aanvallen voordat de Franse versterkingen uit Brabant en Nederrijn aankomen. De fusillering in de Koog te Zuid-Scharwoude. 9-19 sept. Dijkhoofd van Oudkarspel wordt snel in staat van verdediging gebracht. Het werk is evenwel op 19 september nog niet geheel klaar. De toegangsdijk (Ambachtsdijk) is nog niet geheel 'geraseerd', d.w.z. nog niet geheel afgedreven. (De kruin van de dijk werd tot 1 meter breed afgegraven om deze zo makkelijker te kunnen verdedigen). Ook de voorgenomen inundatie onder water zetten van de omgeving naast de dijk; de Woudmeer) is nog niet geheel voltooid. Parallel aan de Langedijk zijn tal van zogenaamde redouten (veldversterkin- gen) opgesteld, die niet alleen het dijk hoofd Oudkarspel beschermen, maar tevens de weg naar Alkmaar. Aan de Laanderweg zijn tevens Bataafse bat terijen opgesteld. 19 sept. 1799 In de morgen om 05.30 uur valt de Engelse divisie met 6000 man Oudkarspel aan. Het dorp wordt ver dedigd door 2 Bataljons Jagers en 2 Bataljons Fuseliers. De Engelse aanvallen worden tot drie maal toe afgeslagen. Na elke aanval trekken de Engelsen zich terug op hun oude stellingen. Door de ongunstige ontwikkelingen van de strijd langs de duinstreek is Daendels genoodzaakt de troepen van de Langedijk daarheen te zenden. De Engelsen hernieuwen hun aanval en veroveren de stelling Oudkarspel en trekken de Langedijk door. Daarna doet Daendels met ondermeer hon derd grenadiers van de keurcompag- nie een tegenaanval vanuit Sint- Pancras. Deze aanval heeft een herbe zetting van Oudkarspel tot gevolg. Oktober 1999 5

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 7