De oorlog van 1799 in Langedijk 2 Het beeldt de overwinning uit van de Britse Admiraal Duncan op de Hollandse Admiraal De Winter op 11 oktober 1797 voor de kust bij Camperduin. Deze zeeslag wordt gezien als de voorbode van de inval van Engelse en Russische troepen twee jaar later in 1799. Hierna volgde een korte bijeenkomst in de trouwzaal van 't Regthuis. Burgemeester Bulte verrichtte hierbij één van zijn laatste officiële daden en sprak Captain Bishop en de genodig den toe. De heer Bulte legde een duidelijk ver band tussen de 'vergeten' oorlog van 1799, de bevrijding van Nederland in 1945 door de Engelsen en de mensonterende toestanden in Kosovo in 1999. Hiermee kreeg een gebeuren van 200 jaar geleden een actueel tintje. De captain onthulde daarna op de expositiezol der van 't Regthuis een vitrine met daarin een reproductie van 'The Battle of Camperdown'. Dit schilderij, geschilderd door de beroemde Engelse zeeschilder George Chambers, hangt in The National Gallery of Scotland in Edinburgh. De kranslegging door Stijn van Doorn (foto Piet Ooijevaar) Het graf van de onbekende soldaat Dirk Barten, Burgemeester Bulte en Captain Roger Bishop op de voorste rij (foto Piet Ooijevaar) In 1998 nam de Stichting Langedijker Verleden het initiatief om een nieuw monument te laten plaatsen op het graf van de onbekende soldaat. Deze Franse grenadier werd in 1979 gevonden onder de vloer van het huis van Jan van Doorn. Na onderzoek door patholoog-anatoom Dr.Zeldenrust vond herbegraving plaats op de begraafplaats in Oudkarspel. Een houten gedenkteken sierde de rustplaats. Na bijna twintig jaar was de tekst slecht leesbaar geworden en het graf min of meer verrommeld. Met financiële ondersteuning van de Rabobank Langedijk is door de firma Volten te Schagen een nieuwe grafsteen geplaatst. De onthulling vond, voorafgaand aan de opening van 't Regthuis plaats door de heer Dirk Barten, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Rabobank. Daarna legde Stijn van Doorn, zoon van de ontdekker van het stoffelijk overschot, een bloemstuk op het graf. 'The Battle of Camperdown', schilderij van George Chambers (foto National Gallen/ of Scotland) Oktober 1999 3

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 5