Een priesterfeest in 1938 3 De St Joannes de Doperkerk was prachtig versierd. Voor de kerk was een erepoort opgericht met het opschrift: 'Tu es sacerdos in aeternum', hetgeen betekent 'Gij zijt priester tot in eeuwigheid'. De poort was versierd met dennengroen en witte lelies. Bij de kerk stonden talloze vrienden en belangstellenden die Jan Kuilboer toejuichten. Jan ging eerst met zijn familie en pastoor Van Noort mee in de pastorie. De kerk, die mooi versierd was blauwe en gele guirlandes, stroomde onderwijl vol met mensen om een kort lof te houden. Het priesterkoor was omgetoverd in een Palmenhof waarin honderd in het wit geklede bruidjes stonden. Daarna trad de familie Kuilboer de kerk binnen en werden ze toegezongen door de aanwezi gen. Pastoor Van Noort hield een toespraak waarin hij alle aanwezigen vroeg te bidden voor Jan die zou ver trekken naar het verre Frankrijk. De volgende ochtend droeg Jan Kuilboer de H.Mis op in de St. Joannes de Doperkerk. Hij werd hierbij geassi steerd door zijn Heerneef P. van Diepen, pastoor te Zandvoort, pastoor Van Noort, kapelaan Oudshoorn en Abbé J.Boekei, een vriend van de neomist. Het zangkoor en het knapenkoor zongen de feestmis. Tijdens deze feestmis hield pastoor Van Noort zijn feest- predicatie. 's Middags werd een H.Lof gehouden. Daarna volgde in café De Burg een receptie waar veel mensen hem feliciteerden. Het parochiegeschenk bestond uit een envelop met inhoud, 's Avonds werd een serena de gebracht door het zangkoor 'St Caecilia' en de fanfare 'Genot door Kunst'. Of men ook trots was op Jan Kuilboer. Kapelaan en pastoor in Frankrijk Jan vertrok naar noord Frankrijk waar hij benoemd was tot vicaire (kapelaan) van de kerk van Saint-Pierre in Calais. De naam Kuilboer was moeilijk uit te spreken door de Franssprekende bevolking zodat Jan voortaan door het leven ging als 'Jean Kwielboër'. Gedurende zijn verblijf in Calais werd Frankrijk bezet door de nazi's. Jan schroomde niet om vanaf de preek stoel de bevolking op te roepen tegen de Duitsers te strij den. Dit werd hem bijna noodlottig. Op 28 mei 1940 werd hij van zijn bed gelicht en deelden de Duitsers hem mee dat hij de volgende dag zou worden gefusilleerd. Gelukkig kwam er juist op tijd een Franse politieagent opdagen die verklaarde dat Abbé Kuilboer het slachtoffer was geworden van laster. Het wonder gebeurde, Jan werd vrijgelaten. De korte gevangenschap leidde er evenwel toe dat Jan zwoer tot het einde te strij den tegen de nazi's. Het ambt van kapelaan vervulde hij tot 21 oktober 1940, de dag waarop hij werd benoemd tot curé (pastoor) van de parochie van Les Hemmes-de-Marck en van Fort-Vert. Deze plaatsen liggen aan de kust, niet ver van Calais. Het gebied rond Les Hemmes-de-Marck lag vroeger dichter bij het Nederlandstalige gebied, maar is altijd Franssprekend geweest. Af en toe duikt echter nog wel een Nederlandse achternaam op in deze streek. Jan heeft gedurende de rest van de oorlog een prominen te rol gespeeld in de 'Résistance', het Franse ondergronds verzet. Een grote rol heeft hij gespeeld bij het in veilig heid brengen van geallieerde vliegers. Ook het vervalsen van levensmiddelenkaarten was een specialiteit van hem. Een heldenrol heeft Jan gespeeld bij de stranding van het schip 'Pavon', maar daar zullen wij het mogelijk in een volgend artikel uitgebreider over hebben. Zijn Nederlandse afkomst kwam goed van pas wanneer hem werd gevraagd in contact te treden met de Duitse Kommandantur. Martelingen door de bezetter zijn hem niet bespaard gebleven. Toch overleefde hij de oorlog en toen deze was afgelopen ontving Jan een hoge Franse onderscheiding, namelijk het 'Kruis van Lotharingen'. Jan werd 'Hollander van geboorte, maar Frans van hart' genoemd. In eerste instantie wilde hij de medaille weige ren. "Op een priestertoog past geen onderscheiding", was zijn mening. De onderscheiding heeft hij echter toch aanvaard en er later nog dankbaar gebruik van gemaakt toen de parochiekerk van Les Hemmes-de-Marck door de oorlog zwaar was beschadigd. Oktober 1999 39

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 41