T oneelverenigiim Jons ^evea door Jan IJff Aanleiding Zo rond het jaar 1920 werd er enorm veel propaganda gemaakt voor het premievrije staatspensioen. In elke stad en op elk dorp was wel een afdeling van deze bond voor Staatspensionering. Zo kon het gebeuren dat op voorstel van de afdelingen Oudkarspel en Noord-Scharwoude een toneelclub werd opgericht. Deze club had speciaal tot doel, het opvoeren van propaganda stukken, om hiermee het grote nut van een premievrij staatspensioen te bewij zen en het grote schrikbeeld van arme oude mensen aan de kaak te stellen. Tot oprichting van deze toneelvereniging werd een bij eenkomst gehouden in café 'De Olifant' aan de Luizeknip te Oudkarspel. Er meldde zich een twaalftal personen aan die wel lid van deze groep wilden worden. Dit waren de dames: Anne Vriesman en de heren: Alie van Meurs Jan Meeldijk Jaan Thomas Jan Kuilman Trien Aarsen Nicolaas Carnas Grietje Heijman Arie Keppel Aagje Weeland Dolf Visser Nelie Kramer Mdr Als afdelingssecretaris zou fungeren de heer Jan Bruin, de vader van het Armenhuis te Oudkarspel. Als souffleur wilde optreden de heer P.J.Kat, de schuiten maker aldaar. De regisseur werd gevonden in mevr.E.Bankersen-Boot, die op dit gebied wel wat erva ring had. Hiermee was de zaak rond. Er is echter geen juiste oprichtingsdatum bekend. Wel dat het in het jaar 1924 was. Jong Leven De naam welke voor de vereniging werd gekozen was misschien te danken aan de vorige toneelvereniging in Oudkarspel 'Cicero' genaamd en welke ter ziele was gegaan. Zo kwam men op de naam 'Jong Leven', in dit geval een verklaarbare naam. Er werd besloten om elke week een repetitie te houden in het lokaal 'De Olifant' van de heer P.Kuilman, die dit gratis ter beschikking stel de. Het eerste toneelstuk dat voor opvoering werd geko zen was het propagandastuk 'Oud en Arm' en de eerste opvoeringsdatum werd bepaald op 9 december 1924. Het werd voor 'Jong Leven' en haar leidster een groot succes. De zaal van 'De Olifant' was tot in alle hoeken bezet en er kon gesproken worden van een goede start. Er werden twee leden uit de toneelgroep gekozen om verdere besprekingen met het bestuur van Staatspensionering te voeren en de belangen van 'Jong Leven' zo goed mogelijk te behartigen. De heren Jan Kuilman en Arie Keppel werden hiervoor aangewezen. Na het optreden van 9 december werd 'Jong Leven' uitgenodigd door de Oudkarspeler onderlinge ziekteverzekering 'Hulp in Nood', ter gelegenheid van hun 25-jarig bestaan. 'Jong Leven' kon in dit geval niet met hetzelfde toneelstuk komen, aangezien het vaak het zelfde publiek betrof. Er werden voor deze avond twee eenacters ingestudeerd, namelijk 'De macht der vrouw' en 'O, die neus'. Het werd opnieuw een groot succes. 'Jong Leven' was op de goede weg. Men trad hierna nog op met het stuk 'Oud en Arm' te Castricum en daarna te Noord-Scharwoude in de zaal van Jan de Bakker, later Tivoli. Aan het noordeinde van Oudkarspel stond het café 'De Olifant', het geboortehids van de toneelvereniging 'Jong Leven'. Het café is het witte gebouw in het midden. (Nu Dorpsstraat 992) 34 Oktober 1999

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 36