orieftaarf uit 1 E^eii door Cor Oudendijk Vorig jaar werden wij, naast vele andere schenkingen, verrast met een oude briefkaart. Voorbedrukt met een paarse zegel van 21 2 cent en gestempeld te Amsterdam op 9 november 1883. De briefkaart was gericht aan den Edel Achtb.Heere C.Kroon Mzn, Burgemeester van Oudkarspel. Op de achterzijde staat te lezen: 'De door UEA. aan mij gezonden remise ad. f54,90, in Uwe gemeente bijeengebracht ten behoeve der noodlijdenden in Indië, is behoorlijk bij mij ontvangen. Amsterdam, (handtekening) 9 November 1883. Penningmeester van de Hoofdcommissie voor de ramp in Nederl.Indië. Op 20 mei 1883 was de bodem van Krakatau reeds open gescheurd met een donderend geraas. Het geluid was tot in Batavia (Djakarta) te horen. Vier dagen verduisterde een asregen de gehele omgeving. Een Duits schip 'de Pallas' voer op het moment van de uitbarsting in Straat Soenda en belandde in de asregen, die zo dicht was, dat het licht moest worden ontstoken. Dit alles was nog maar een voorproefje van het werkelij ke onheil dat zou plaatsvinden in augustus. As en puimsteen (gestolde lava) werden over een afstand van 400 Ned.mijlen verspreid. Een geweldige vloedgolf rees tot 35 meter hoogte en verwoestte de stad Telok Betong. De mensen vluchtten de bergen in, maar toch vonden zo'n 6000 mensen de dood. Op het eiland Merak eiste de vloedgolf 10000 mensenlevens. In 1928 kwam het tot een volgende uitbars ting, die evenwel minder was dan die van 1883. Ten behoeve van de getroffenen werd kort na de ramp in het gehele land een inza meling gehouden. Hoe groot de landelijke opbrengst is geweest is niet te achterhalen, maar we weten nu dat de inwoners van Oudkarspel bijna vijfenvijftig gulden bijeen brachten, getuige de briefkaart. Bronnen: - Diverse encyclopedieën, waaronder met name Winkler Prins 2e druk 1886 De voorzijde van de briefkaart Welke ramp had zich nu wel in 1883 voltrokken dat er in alle plaatsen in Nederland geld was ingezameld. Wij zijn eens gaan zoeken en vonden het volgende. Een vloedgolf als gevolg van de uitbarsting van de vul kaan de Krakatau op 26 en 27 augustus 1883, richtte een spoor van vernieling aan op de kust van West-Java en Zuid-Sumatra. Het aantal slachtoffers liep in de tiendui zenden. Sinds 1680 had een uitbarsting niet meer plaats gevonden. Men had dan ook niet verwacht dat er ooit nog een vulkaanuitbarsting zou gebeuren. Krakatau was een vulkaaneiland van 821 meter hoogte dat met nog twee eilanden, Verlateneiland en Laageiland in Straat Soenda lag. De Maleise naam was Goenoeng Poelau Rakata, hetgeen 'bergeiland Rakata' betekent. Krakatau, dat het grootste was, zakte voor een groot deel, na de uitbarsting in zee. Van het oorspronkelijke vulkaaneiland was hierna nog maar een derde over. Twee eilanden, die voor die tijd niet bestonden, kregen de namen van Calmeyer eiland en Steers eiland. \9 eiland Krakatau in Straat Soenda tussen Sumatra en Java JAVA Oktober 1999 fficolaaapunt T Ponfanq £fyj;Sa(oria X TfTji"]' TTSebesi P.iangtp^, V.rlüen t?' 1 fr hsfö q -V /Ptj/t 33

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 35