Van 'poepe'- en 'Deense' witte kool 2 In 1894 nam Peter Verburg de fabriek over. Brinkman was een veelzijdig en ondernemend man. Hij was conservenfabrikant, een tijdlang gemeenteontvanger en vanaf 1901 zelfs burgemeester van Noord- Scharwoude. Daarnaast was hij ook organist van de Nederlands Hervormde Kerk. In de Langedijker Courant van 17 januari 1933 stond hier over het volgende artikel: Zondag 22 januari hoopt de heer C.Brinkman, oud-burgemees ter, den dag te herdenken waarop hij voor 55 jaar tot organist werd benoemd bij de Ned.Herv.Gemeente alhier. Een tijdperk van thans één en dezelfde gemeente te hebben gediend mag zeker wel als een grote zeldzaamheid worden beschouwd. De heer Brinkman, die de acht kruisjes nabij komt, beoefent nog met ambitie het organistschap. De tand des tijds heeft aan zijn vaardigheid op het instrument nog weinig afbreuk gedaan. Nog steeds weet hij het gesproken woord op juiste en muzikale wijze te illustreren, - tot ons te doen spreeken. Voegen we hieraan nog toe dat de heer Brinkman het somtijds fijne notenschrift nog zonder behulp van een bril leest, en dat hij in dien 55-jarigen loopbaan een niet noemenswaardig aantal beurten heeft ver zuimd, - dan kan dit jubileum wel als een groote bijzonderheid worden aangeteekend en is een felicitatie voorzeker op haar plaats. Het bijzondere van Brinkmans loopbaan als organist was dat hij als eerste èn laatste organist het Flaes-orgel in de Noordscharwouder kerk heeft bespeeld. Het orgel werd opgeleverd in 1878 toen Brinkman werd benoemd. Kerk en orgel verbrandden door blikseminslag op 14 oktober 1934. Brinkman vroeg om ontslag per 1 januari 1936. Denen Mijn vader heeft mij verteld dat Brinkman van een reis naar Denemarken een type kool heeft meegenomen en aan de Langedijk geïntroduceerd. Voordien was deze kool hier onbekend. Het bijzondere aan deze kool was dat deze bewaarbaar was. Hierdoor was het dus mogelijk gemaakt dat men kool in de herfst kon oogsten, ze op de 'dars' bewaren en dan in de winter en het voorjaar, als de prijzen hoger waren, te verkopen. Dit type kool werd door de tuinders Deense witte genoemd en was het prototype van alle witte bewaarkoolrassen die we nu nog kennen. Amager Hier hoort nog een verhaaltje bij! De Deense naam van dit ras was Amager en het was afkomstig van een klein eiland vlak bij Kopenhagen. Tegenwoordig is dit eiland met een paar bruggen ver bonden met de Deense hoofdstad. Het grootste deel van Amager wordt in beslag genomen door de luchthaven Kastrup. Het eiland Amager werd sinds 1520 bewoond door tuinders, afkomstig uit West-Friesland en Broek in Waterland. De Deense koning Christiaan II had een Hollandse maït- resse, Duyveke genaamd, die samen met haar moeder Sigrid dicht bij het kasteel van de koning woonde. Om haar 'iets van thuis' te laten voelen, èn om de Hollandse tuinbouw voor de poort van Kopenhagen te hebben, gaf de koning de emigranten land op Amager in eigendom. Ze mochten hun religie en beroep ongestoord uitoefenen; kortom ze waren geziene gasten. Op de bruiloft kreeg het bruidspaar een cadeau aangebo den dat bestond uit een zak met zaden van de groenten die op Amager geteeld werden. Het is dus wel mogelijk, dat het type Amager-kool, dat bij ons de Langedijker witte bewaar of Deense Witte werd genoemd, toch nog oorspronkelijk uit ons West-Friesland komt. Bronnen: - Kuiper, Maarten - Een kijkje in de geschiedenis van Langedijk, Hoorn 1980 - Alkmaarsche Courant - Langedijker Courant - Hansen, Tage - The Story of an Island in the country of Hans Christian Andersen, Copenhagen 1946, 32 Oktober 1999

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 34