mm Een vuilnispraatje.2 Ik moet helemaal van het Noordend van Oudkarspel tot het end van Broek en dan moet ik nog twee keer per dag de schuit lossen met de vork en de schop." Bij de scheepswerf van Henk de Wit was speciaal voor de vuilop haaldienst een schuit geconstru eerd zonder spanten. Hierdoor kreeg de schuit geen 'vakinde ling' waardoor deze makkelijker te lossen was. "Het is eigenlijk een rotbaan," vervolgt Dirk, "dat kroos hier, daar kun je haast niet doorko men. Maar je hebt je vaste wijken en regen of hagel en soms onweer, je moet er door." Zutt onderbreekt hier zijn ver haal, stopt en springt op de wal. Een kist of krat vol vuilnis stort hij uit in de schuit. Wolken as vliegen hem om de oren, Vóór er een vuilnisauto was, ging het zo. Een foto van vóór 1960 in de Juliana van Stolbergstraat. Achtertuintjes bieden een onthullende aanblik van lange jaeger onderbroeken en andere pikante kledingstukken, maar Zutt heeft daar geen oog voor. Hij is alweer in de schuit gesprongen en laveert naar de overkant. Daar staat een groot 200 litervat te wachten wat Dirk rol lend en schuivend leegt. Echte vuilnisemmers hebben ze hier nog niet. Wastobbes, ketels en dozen, volgestampt met huisvuil, tuin- en keukenafval. In de kooltijd versperren de koolschuiten zijn vaarroute. Hij moppert daar niet over. Die mensen moeten ook hun brood verdienen en over een paar weken is die kooltijd weer voorbij. We laten Dirk weer even aan het woord: "In de winter dan is het wat, hoor. Als de sloten bevroren zijn moet er toch vuilnis opgehaald worden. Gelukkig krijgen we dan wel hulp. Met een grote kist met draagar- men eraan gaan we dan de onbereikbare plekken opzoe ken. Via deze kist gaat het dan op een vrachtwagen naar de stortplaats. Geen lolletje." Langzaam kwam er verbetering in de vuilnisophaal dienst. In 1960 werd er een overeenkomst gesloten voor een 'Gezamenlijke vuilnisophaaldienst' door meerdere gemeenten. Deze waren zelf juist te klein om het zelfstandig te doen. De aangesloten gemeenten waren, naast Langedijk: Haren karspel, Sint Maarten, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Warmenhuizen en Winkel. De dienst zetelde in Warmenhuizen. Er werd een vuilnisauto aange schaft en uniforme zinken emmers, welke 7,75 per stuk kostten. De stortplaats in Noord- Scharwoude raakte vol en er werd door de Gezamenlijke ophaaldienst een nieuwe plek gevonden om te storten in Krabbendam. Dirk Zutt op weg naar de stortplaats in Noord-Scharwoude. Op de achtergrond de zuurkoolfabriek 'Nieuw Leven'. Oktober 1999 29

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 31