H VTULl Tl door Jan IJff Als iets is veranderd in onze gemeente, dan is het wel de vuilnisophaaldienst. Laten we eens een stapje terug doen in de tijd en gaan kijken hoe of het huisvuil werd ver werkt in de tijd dat de Langedijker dorpen nog kleine zelfstandige gemeenten waren. Dat wil dus zeggen, vóór 1 augustus 1941. Bijna alle vuil werd, zonder er lang over na te denken, in de Voorburggracht of Achtergracht gegooid en men zag daar echt niet zoveel kwaad in. Denk niet dat er zoveel huisvuil was als tegenwoordig. Oh, nee! Alles wat maar brandbaar was werd in de winter in de kachel verstookt. Kranten werden gebruikt als pakpapier en ook versneden tot closetpapier (pleebriefies). Plastic was er nog niet. Hout werd gezaagd en verhakt tot brandhout, want in de meeste gezinnen moest 's morgens de kachel nog worden aangemaakt en was wat fijn brand hout onmisbaar. Zelfs de as die de kachel opleverde werd in de winter over de soms gladde straat gegooid. In de zogenaamde schoonmakerstijd werd er door het gemeen tebestuur soms een ophaaldienst ingesteld, maar dat beperkte zich tot een paar maal per jaar. In 1941 kwam er van gemeentewege een regeling tot stand voor het ophalen van het huisvuil. De vier Langedijker dorpen waren toen samengevoegd tot één gemeente en daardoor was een regelmatige ophaaldienst beter te realiseren. Er werd een vaste route opgesteld, zodat ieder wist op welke dag de vuilnisschuit langs kwam. Het bedrag aan reinigingsrecht, wat door elk gezinshoofd moest worden betaald, werd vastgesteld op vier gulden. Ja, inderdaad, u leest het goed 'de vuil nisschuit'. Dit was voor de Langedijk de meest practische oplossing met al zijn eilanden en achterafjes die alleen per schuit waren te bereiken. Langedijk was toch een vrij moeilijke gemeente om een passende regeling te maken. De nieuwe uitbreidingsplannen moesten per auto worden verlost van het huisvuil, terwijl de overige huizen met de schuit werden bezocht. Het werd ook hoog tijd dat er zo'n vaste ophaal dienst kwam, want er werd steeds meer vuil clan destien gestort. Als er eenmaal zo'n plekje was, dan werd het vaak snel groter. Bij het Waardje was zo'n plek, aan de Woudmeerkade was er ook één, alsook in het Zuiderdel. Tot 1946 werd nog regelmatig huisvuil gestort op de gemeentelijke stortplaats op het zogenaamde 'Vrouwenlandje'. Dit was een akkerpunt welke uitstak in het Barnewiel van Oudkarspel. In die tijd werd er nog regelmatig vuil verbrand, zodat geen grote vuilnisbelt te zien was. Aardig is in dit verband een berichtje in de Langedijker Courant van 22 maart 1913. We lazen daar het volgende. Het Armenhuis van Oudkarspel is gesloopt na de brand. Er zal verkoop plaatsvinden van 'Haardasch' en Vuilnis. Zowel vuil als as waren dus een verkoopbaar product. Op 1 januari 1946 werd de huur van het Vrouwenlandje, voor 10 gulden per jaar, opgezegd en kregen de Kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel te horen dat het gemeentebestuur dit niet meer nodig had. Er was namelijk een nieuwe stortplaats ontstaan door de aanleg van het uitbreidingsplan 'Centrum', waar later de Maurits- en Frederik Hendrikstraat zouden verrijzen. Dit ruim 22 ha grote plan moest bouwrijp worden gemaakt. Voor het dichten van de talrijke sloten had men duizenden tonnen zand nodig. Dit zand werd op een bepaalde plek in dit plan tot op grote diepte opgezogen door een zandzuiger. Dit diepe meer, zo werd besloten, zou de bestemming krijgen van 'Gemeentelijke vuilstort plaats'. Dit is het dan ook jarenlang geweest. Weliswaar waren er vaak klachten over stankoverlast, maar als de wind wat draaide dan werden de klachten weer minder en tenslotte is zo de hele gezogen kuil vol gestort. In later jaren werd o.a. op de plek van de vuilstort de Anna van Saksenstraat gebouwd. We laten de eens bekende vuilnisman Dirk Zutt eens ver tellen hoe of het in die tijd in zijn werk ging. Jammer genoeg is Dirk enkele jaren geleden overleden, maar in een krantenartikel staat zijn verhaal geschreven. Hij werd in 1941 aangesteld in gemeentedienst tegen een weekloon van 24 gulden. Het verslag werd gemaakt op 3 november 1967 en Dirk vertelt als volgt: "Ik doe dit werk nu al zo'n 25 jaar, waarvan ik de meeste jaren alles kloe tende met de vuilnisschuit moest doen. Gelukkig hebben we sinds een paar jaar een motorschuit, wat een hele ver betering is. We deden in het begin dit werk met z'n tweeën, maar toen de vuilnisauto kwam moest er één weg en moest ik het alleen doen. 't Is een hele klus, want de meeste klanten zitten nog aan het water. Zo laveerde de vuilnisschuit door de Voorburggracht. Oktober 1999 28

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 30