Pieter Pranger, een muziekman van formaat 3 Het bord dat Pieter Pranger in 1947 van Bergens Harmonie ontving (foto Piet Ooijevaar) Het plotselinge einde Op vrijdag 29 november 1949 begaf Pieter Pranger zich met de bus naar Alkmaar. Na jaren al zijn verenigingen op de fiets te hebben bezocht, een hele klus waar het bij voorbeeld Bergen en Winkel betrof, had hij besloten zich een Solex aan te schaffen. Eindelijk zou hij eens op een makkelijke manier zich kunnen verplaatsen, vertelde hij vergenoegd aan zijn medepassagiers. Na aanschaf van het motorrijwiel besloot hij om vanuit Alkmaar over Koedijk naar huis te gaan. Halverwege de Kanaaldijk voelde hij zich echter onwel worden. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest om de Solex tegen een hek te zetten, waarna hij viel en in elkaar zakte. Bij deze val liep hij een zware hersenschudding op. Omwonenden waar schuwden medische hulp en per ambulance werd hij ver voerd naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar. Niet lang daarna overleed hij daar. Groot was de verslagenheid toen men het overlijden vernam. Meneer Pranger weg? Dat kon niet waar zijn. Het is bekend dat verschillende mensen op Langedijk die dag vergaten om te eten. De dinsdag daarop vond onder zeer grote belangstelling de teraardebestelling plaats op de begraafplaats aan de Kerklaan in Noord-Scharwoude. Zelfs de vorm van zijn grafsteen herinnert aan zijn muzikale leven. Alle verenigingen heeft hij tot zijn dood geleid. Hij werd opgevolgd door Dirk Visser uit Blokker. Posthume waardering Gedurende de lange periode dat Pieter Pranger ettelijke leerlingen muziekonderwijs heeft gegeven, maakte hij gebruik van zelf samengestelde opleidingen. Het doel van Pranger was de muzikanten van zijn korp sen op te leiden voor de examens van de Algemene Nederlandse unie van Muziekverenigingen. Dat de aan pak aansloeg bewezen de vele leerlingen die slaagden voor de examens. Na zijn dood werd besloten om de lesstof te bundelen in een boekje dat de titel meekreeg 'De grondbeginselen der muziek'. In augustus 1950 verscheen het boekje met steun van het Jan Gregoorfonds. Het behoeft geen betoog dat het boekje direct gretig aftrek vond bij de leden van zijn verenigingen. Zo bleef Pieter Pranger ook na zijn dood nog de muziekpedagoog voor velen die de grondbegin selen van de muziek wilden leren kennen. Het herdenkingsbord heeft een mooi plaatsje gekregen in de trouwzaal van 't Regthuis, waar het door iedereen kan worden bewonderd. Bronnen: - Enkele krantenknipsels omtrent het overlijden van P.Pranger uit 1949 geschonken door de familie Sikkema uit Venhuizen, hiervan ook de jeugdfoto en het bord. - Koeman W. en Marsman, 100 jaar Kunst na Arbeid, 1994 - Ouweltjes J.P. en H.Schavemaker, 100 jaar Excelsior, 1996 - Pranger, P. De Grondbeginselen der muziek, 1950 Oktober 1999 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 29