m Pieter Pranger, een muziekman van formaat 2 Het Symphonieorkest Sempre Crescendo tussen 1925 en 1930. Achter v.l.n.r: 1. Jan van Zijl, 2.Maarten Kuiper (loco), 3.Klaas Klingeier, 4.Jaap Hopman, 5.Jan van Eeten Midden: l.Siem Swager, 2.Piet Kok, 3.Klaas van Nienes, 4.Freek Moeijes, 5.Jaap Buishand, S.W.J.Smit (dir.Gasfabriek), 7.Klaas Sijpheer, 8.Grietje Keppel, 9.Anne Kooij, 10.Ma Schuitemaker Voor: l.Jaap Stammis (Broek), 2.Grietje Bakker-Heeman, 3.Mevr.Smit (van W.J.Smit), 4.Pieter Pranger, directeur, 5.Grietje Pluister, 6.Marie Slotemaker, 7.Trijnie Kostelijk (Oudkarspel) Pieter Pranger was een man van strakke leiding. Nonchalance kon hem uitermate ergeren, niet alleen van zijn muzikanten maar ook als het publiek zich niet netjes gedroeg tijdens een concours of uitvoering. Zo is het gebeurd dat tijdens een fanfare-uitvoering van Kunst na Arbeid twee vrouwen in de zaal, dwars door de muziek heen druk zaten te praten. Pranger had zich hier al enige tijd aan geërgerd en dit ook laten blijken, maar de dames gaven geen asem. Al dirigerende wist hij het korps een teken te geven. Plotseling sloeg Pranger af en het orkest viel compleet stil. "En ik bak ze altoid in de but ter," klonk het uit de zaal. Pranger draaide zich om, richt te zich tot de kwebbelende dames en zei: "Als jullie klaar zijn met eten koken, dan gaan wij verder." Naast de leiding van de genoemde muziekverenigingen gaf hij vanaf 1912 zijn medewerking aan de Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen. Bij de Bond van Orkestdirigenten werd Pranger gezien als een groot voor beeld en zijn oordeel werd hoog aangeslagen. In 1947 viel hem de eer te beurt de eerste ereburger van de gemeente Langedijk te worden. De plaats waar hij veertig jaar had gewoond en gewerkt. In datzelfde jaar eerde Bergens Harmonie hem met een prachtig blauw bord ter gelegendheid van zijn 25-jarig jubileum aldaar als dirigent. 26 Oktober 1999 A ft't

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 28