.Piete f Pranger? een muziekman Tan ItoFinaaé P. PRANGER, Noordscharwoude door Cor Oudendijk Een jeugdfoto van Pieter Pranger met piston, een instrument dat hij uitstekend kon bespelen De schenking van een herdenkingsbord, wat foto's en twee krantenknipsels waren de aanleiding voor een kleine terugblik op het leven van Pieter Pranger, decennia lang de 'Mister Music' van wes telijk West-Friesland. Pieter Pranger werd op 29 januari 1886 geboren in Hoogwoud. Na zijn schooltijd ging hij naar het Conservatorium in Amsterdam. Wanneer hij nu geleefd zou hebben dan was hij wellicht verder weg getrokken, in die tijd keerde hij evenwel naar zijn geboor testreek terug. De overstap naar Langedijk is ontstaan omdat de fanfare Excelsior uit Noord-Scharwoude hem in 1907 gevraagd had de leiding van het korps en de omzetting naar een harmonie op zich te nemen. Volgens de overlevering stapte hij als jong dirigentje bin nen in café 'Het Bonte Paard' van Klaas Bood, dat stond op de hoek van de Dorpsstraat en de Spoorstraat. Men keek verbaasd op van zo'n jong knulletje, hetgeen iemand de reactie ontlokte: "No mejoön, moet jij dat doen?". Ja, dat moest hij doen, en hij deed het goed ook. BEVEELT ZICH AAN VOOR HET GEVEN VAN GRONDIG MUZIEK ONDERWIJS Vanaf die tijd heeft hij zijn stempel gedrukt op de muzi kale vorming van talloze mensen. In 1908 vestigde hij zich in Langedijk. De naam van 'Meneer Pranger', zoals hij zonder uitzon dering werd genoemd, werd vanaf die tijd met een zeke re eerbied uitgesproken. Niet dat hij daar zelf op aandrong, maar dit kwam zuiver omdat zijn muzikale kennis veel respect afdwong. Pranger werd omschreven als een man van grote plichts betrachting, waar invloed van uitging. Die plichtsbe trachting verlangde hij echter ook van zijn leerlingen en muzikanten. Al snel na zijn vestiging op Langedijk startte hij met het geven van muzieklessen aan huis. Daarnaast wist men hem spoedig te vinden als dirigent, of directeur zoals dat vroeger heette, van diverse muziek verenigingen. In maart 1915 werd hem gevraagd de lei ding op zich te nemen van de fanfare 'Kunst na Arbeid' te Zuid-Scharwoude wegens het vertrek van dirigent Hopman. In 1922 vroeg Bergens Harmonie Pranger als muzikaal leider. Alsof dit nog niet genoeg werk met zich meebracht, stond hij later ook nog voor de fanfare 'Onder Ons' uit Dirkshorn en Winkels Harmonie te Winkel. Voordat de repetities van de verschillende verenigingen begonnen, startte Pranger om vier uur 's middags met les geven aan zijn leerlingen. Dit hield hij vol tot half acht. Daarna dirigeerde hij tot 's avonds tien uur. Ruim dertig uur per week besteedde hij op die manier aan de praktijk. Daarnaast zat hij thuis uren achtereen te componeren en te arrangeren. Zelf had hij in 1908 de aanzet gegeven tot uitbreiding van het symphonieorkest 'Sempre Crescendo'. Jaren lang is hij ook van dit gezelschap de muzikale leider geweest. Oktober 1999 25 O /fb 4-0/: i +-£"u ii j.1 2 <j'T;4NT ="$'-* »^f4^ I Ï^V, 1^»

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 27