H de loeder land .eFinneringen aan .en door Dirk Barten De straat aan de noordzijde van de Rabobank Langedijk draagt de naam 'de Nederlanden'. Directeur Piet Zut en ik kwamen daarover eens in gesprek. Toen ik hem een paar dingen vertelde hoe deze naam tot stand is gekomen, zei hij: "Daar moetje eens iets over schrijven." Vandaar dit verhaal. In 1878 werd de eerste Zuurkool- en conservenfabriek in de Langedijker dorpen opgericht. Deze werd gesticht door twee Duitsers, de firma Grelinger en Jansen. In 1883 werd deze fabriek voortgezet door C.Brinkman, die in 1901 tot burgemeester van Noord-Scharwoude werd benoemd. Brinkman verkocht deze fabriek in 1894 aan Peter Verburg. De Duitser Catser bouwde in 1885 de zuurkoolfabriek 'De Nederlanden'. Joh.Frank leidde de fabriek. Hij was tevens groente-exporteur, dus een flinke afnemer van onze Langedijker producten. In de oorlogsperiode 1914 1918 werd de fabriek opgekocht door de Nederlandse regering. In 1919 werd de fabriek gesloten. De gebouwen kregen daarna allerhande nieuwe bestem mingen. In het voorste gedeelte, net tegenover de brug, was de doodkistenfabriek van Langedijk gevestigd. Toen ik een keer met Maarten Langedijk, de laatste eigenaar van deze fabriek, sprak, hadden we het over het afhan delen van klachten van afnemers. Zijn commentaar was: "Ik heb nog nooit klachten van afnemers gehad." Andere ruimten werden verhuurd aan diverse tuinders voor de opslag van kool. Aan de zuidzijde was een plein voor de ontvangst van de producten. Ik heb dit nooit anders gekend dan voorzien van veel onkruid tussen de stenen. Niemand deed iets aan onderhoud. De gebouwen en de omgeving er omheen kwamen steeds meer in verval. Helemaal aan het westeinde van het eiland stond de 'poterbewaarplaats', net zo één als nog recentelijk in Oudkarspel te zien was. Op die plek lag ons schuitje waarmee we naar onze proef velden voeren, die recht achter De Nederlanden lagen. De bestemming van de gebouwen, die op mij de grootste indruk heeft gemaakt, was die van tijdelijke gevangenis. Direct na de bevrijding in 1945 werden alle NSB'ers van Langedijk, met voorop de ons opgedrongen NSB-burge- meester Stoutjesdijk> door de BS (Binnenlandse Strijdkrachten) opgehaald en in De Nederlanden gevan gen gezet. Commandant was Klaas Kramer, die militaire ervaring had. Klaas werkte op ons bedrijf, de Langedijker Zaadteelt Zaadhandel Jacob Jong, als vertegenwoordi ger en selecteur. Dit was de enige keer dat het terrein vóór de gebouwen er toonbaar kwam uit te zien. Om de gevangenen toch een bezigheid te geven liet Klaas ze het terrein met aard- appelschillertjes van onkruid ontdoen. De laatste bestemming van het gebouw was die van Dumpstore. Cees van der Zei had het in gebruik tot het op 3 januari 1979 afbrandde. Op dezelfde plek staat nu het hoofdkantoor van de Rabobank Langedijk. Broti: Maarten Kuiper, Een kijkje in de geschiedenis van Langedijk; Hoorn 1980 Eigen herinneringen De verbrande resten van 'De Nederlanden' in 1979, 24 Oktober 1999 Hj'J-liLitT

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 26