De Coöperatie Geestmerambacht. 4 Het eind in zicht In 1958 werd het 12V2 jarig jubileum nog gevierd, maar daarna was het einde van de coöperatie in zicht. Per 1 juni 1959 werd een liquidatie-balans opgesteld. Per 10 oktober van datzelfde jaar bleek dat er ruim 9000,- te verdelen bleef. Na aftrek van kosten werd aan de leden 30 cent per snees uitbetaald. De afwikkeling van de opheffing, verkoop van materieel e.d. duurde geruime tijd. De tractoren waren redelijk snel verkocht, maar de zogenaamde caterpillar, een tractor op rupsbanden, kon men moeilijk kwijt. Uiteindelijk werd deze verkocht aan Willem Hoedjes. Siem de Wit is tot het einde toe gebleven om de boel af te wikkelen. Meindersma had inmiddels een nieuwe baan gevonden bij een coöperatie in Voorthuizen. Het hele personeel heeft hem nog helpen verhuizen en is later nog een paar dagen 'te warskip' geweest. Het coöperatiegebouw werd verkocht aan Dorus Quax, voordien ook nog werkzaam voor de coöperatie. Quax oefende daarna zelf nog enige tijd het beroep van loon- ploeger uit vanuit het gebouw. De werkplaats werd ver bouwd tot woning. Momenteel is het gebouw nog als zodanig herkenbaar. De grote deuren waarachter de trac toren stonden zijn nog steeds aanwezig, evenals de her denkingstegel t.g.v. de eerstesteenlegging. De woning wordt nu bewoond door Cees Buter, getrouwd met Tiny Quax, dochter van Dorus Quax. Het pand werd nadat de verkaveling haar werk had gedaan, begin jaren '70 omge nummerd van Dorpsstraat 247 in Boomgaard 4. Slotconclusie Een punt dat uit notulen en gesprekken duidelijk naar voren komt is de investering van materieel. Aanschaf van tractoren en machines was duur. De economische levens duur was evenwel te kort omdat er eerder beter materieel op de markt kwam dan het oude kon verslijten. De inves tering werd hierdoor sneller onrendabel dan verwacht. Een probleem dat bij huidige loonploegbedrijven overi gens ook niet onbekend is. De Coöperatie is uiteindelijk verdwenen, nadat deze in feite haar werk had gedaan, namelijk het op gang helpen van de door de oorlog gehavende tuinbouw van het Geestmerambacht. Het is meestal zo dat een coöperatie floreert in slechte periodes en ter ziele gaat bij een aan trekkende economie. De Coöp.Vereniging tot Exploitatie van Landbouwwerktuigen "Geestmerambacht" G.A. heeft haar rol gespeeld op het moment dat dat nodig was. De nu nog levende oud-medewerkers getuigen van een grote mate van betrokkenheid bij het bedrijf en hun werk, zowel van hunzelf als van de toenmalige directie. Misschien paste dit wel heel goed in de wederopbouw- gedachte van na de oorlog. Bronnen: - Notulenboek, kasboek en ledenregister Coöperatie Geestmerambacht - Diverse losse rekeningen van de Coöperatie - Mondelinge mededelingen van de heren Jb Bruyn te Noord-Scharwoude en S.de Wit uit Winkel, van mevrouw T.van den Berg-Magielsen te Egmond aan den Hoef en mevr.T.Meindersma-Korver te Voorthuizen Een vrij recente luchtfoto van een deel van Zuid-Scharwoude. Links de Boomgaard, midden de Dorpsstraat, rechts de Wittekruisstraat. Het L-vormige witte gebouw links is het voormalige coöperatiegebouw, (foto Jenny van der Helm-Komen) Oktober 1999 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 25