Concept-loonovereenkomst. KLASSE 1. Tractor chauffeurs, dienstverband meer dan 1 jaar. Loon: 47,50 - 2,50 toeslag als tractorchauffeur 50,— 2,25 pens. verh. en Joekes Overuren 1,- per uur. Prestatie-toeslag: 10 cent per doorberekende draaiuur, uit te betalen met Kerstmis. plichten van de loonploeger geen gebruik meer te maken. Aris Kout kon zich ook niet vinden in de verplichting. Tevens vond hij dat de tractor een structuurbedervende invloed had op zijn land om de oost. Ook verschillende anderen bedankten en vroegen hun inleggeld terug. Niet dat het allemaal was vanwege de statutenwijziging, maar meer vanwege bedrijfsbeëindiging. Menig tuinder gaf als reden de ouderdom op, anderen gingen emigreren naar Canada. Het werd in die jaren al moeilijk om als kleine tuinder het hoofd boven water te houden in het Geestmerambacht. De verkaveling was nog niet in aan tocht, maar de behoefte eraan tekende zich al af. Een mooie opname van een bouwer met paard in de 'metor' iedereen zich hiermee kon verenigen. Zoals Klaas van Nienes bijvoorbeeld. Van Nienes maakte al lang voor de oprichting van de coöperatie gebruik van een loonploe ger en wenste deze niet 'de zak te geven'. Daarmee was indertijd ingestemd. De statutenwijziging zou hem ver- Tijdperk Meindersma Van de latere jaren ontbreken helaas de notulen. Veel wereldschokkende zaken blij ken er niet te zijn gebeurd, al schijnt het in de vergade ringen af en toe flink gerookt te hebben. Wel begon zich in de loop van de jaren '50 het herstel van de oorlogs- malaise af te tekenen. De tuinders kregen wat meer 'de biene onder 't gat' en konden zelf wat meer materieel aan- KLASSE 11. Ploegen enz. met paarden, baggeren en frezen; dienstverband meer dan 1 jaar. Loon: 47,50 - 2,25 toeslag pens. Joekes Overuren 1,- per uur. Prestatie-toeslag: 5 cent per doorberekende uur met de paarden; 7 1/2 cent baggeren of frezen, uit te betalen met Kerstmis. KLASSE 111. Allen met korter dienstverband dan 1 jaar. Loon: 45, - 2,25 toeslag pens. en Joekes Prestatie-toeslag als boven, uit te betalen na beëindigde dienstverband; indien tijdelijk. In het andere geval als boven. De werkers In 1949 blijkt uit de notulen van de jaarvergadering, welke zorgvuldig werden samengesteld door Jac.Bruijn, dat de mechanisatie steeds verder werd opgevoerd. Men was al in het bezit van drie tractoren die alle volop werk ten. De freesmachine kon het werk niet af en werd geas sisteerd door particulieren met zo'n machine. Er werkten in 1949 nog drie spannen paarden welke verkocht zou den worden. Jan Weijl was iemand van het eerste uur. Hij werkte in eerste instantie nog met paarden en later met de tractor. Paarden werden gestald in Oudkarspel en in Broek bij Thijs Borst waar Jan Bak en Siemen Pols zich er over ontfermden. Naast ploegen, eggen en frezen hield de coöperatie zich ook nog bezig met baggeren. Met name plekken waar bijvoorbeeld een beurtschipper als Oud of Van Schoorl moeilijk kon komen werden aange pakt. Zo was de sloot aan de noordzijde van de Spoorstraat erg ondiep en ook de 'lient' bij de maalderij van Bos. Het baggermachien werd evenwel rond 1950 verkocht en schijnt nog dienst gedaan te hebben te Wormer. Als uitvalsbasis werd gebruik gemaakt van een schuur achter de boerderij van Jan Rootjes in Oudkarspel, gelegen aan het Barnewiel. Daarnaast was een nissenhut bij de smederij van Mulder aan de Dorpsstraat in gebruik. Van een CAO had men in die tijd nog niet gehoord. Vaak moesten alle zeilen bijgezet worden om alle klanten te bedienen. Lange dagen en soms nachten werd er doorgewerkt. Eten gebeurde soms 'varendevort' van het ene naar het andere klusje. Om een indruk te geven van de ver diensten drukken we hierbij de Concept- loonovereenkomst af. Oktober 1999 21

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 23