fl De Coöperatie Geestmerambacht. 2 Hier tegenover staat dat, hoe meer het materiaal van de coöperatie wordt gebruikt hoe goedkoper het wordt. Wanneer de coöperatie onverhoopt weer zal moeten ver dwijnen, dan zouden we spoedig weer met de vooroor logse kwalen te doen hebben namelijk hogere tarieven en slechter werk. De leuze van de coöperatie is "goed en goedkoop". Het eerste is bereikt, het tweede zal komen met medewerking van alle leden.' Verder werd bekend gemaakt dat de Prov.Waterstaat wilde komen tot een betere bewerking van het proefbedrijf in het Geestmerambacht. Ze wilde een belangrijk bedrag uitgeven voor de aankoop van een tractor met benodigdheden en bijkomende noodzakelijke werktuigen. Ze kwamen tot de ontdekking dat er al een coöperatie voor grondver betering bestond en wilden dat er een samenwerking tot stand kwam. Er zou spoedig een demonstratie met de trekker in het proefbedrijf plaatsvinden. Ook werd besloten een sproeima- chine aan te schaffen waarvan de kosten 3500,- waren. den moesten overwinnen, maar desondanks doorzetten. De oprichters waren: P.Duyves, L.Kalverdijk, C.Timmerman, P.Frans en J.Konijn. Deze heren hadden de grondslag gelegd waarna een officieel bestuur werd gekozen bestaande uit de Op deze foto zien we een deel van de cöoperatieploeg bij elkaar. van links naar rechts: Reyer Hartog, directeur Meindersma, Tiny Meindersma-Korver, Maartje de Wit-dle Boer, Siem de Wit en Herman Bakker (foto collectie S, de Wit) Het bestuur Dit alles werd besproken en bekend gemaakt op de eerste jaarvergadering die in juni 1947 werd gehouden. Hier werd een eresaluut gebracht aan de oprichters die met veel strubbelingen te maken hadden en veel moeiiijkhe- Sictn de Wit (links) en Reyer Hartog in hun schafttijd tegen de muur van de werkplaats. (foto Jan Oudendijk rond 1955) heren P.Duyves, W.Butter, L.Kalverdijk, J.van Hout, A.Jongsma, A.Groot, G.Koopman, J.Slot, D.Kloosterboer, P.Leijen, Jb Kraakman en Jac.Bruijn. Men deelde mee: 'Er wordt gewerkt met 16 paarden en één tractor en de overtuiging heerst dat we meer de kant van de mechanisatie op moeten. Het werkt beter en is goedkoper. De bewerking van het land in de polder Geestmerambacht is stukken beter geworden. Er is 11.714 snees land geploegd. Ook is veel land geëgd en later met de wiedmachine bewerkt. We moeten er naar streven dat de coöperatie-gedachte meer doordringt bij alle leden. Vaak wordt nog geke ken naar een klein voordeel tje in plaats van naar het algemeen belang. Vermoe delijk zal in 1948 het voorstel komen voor de leden om hun land verplicht te laten bewerken door de coöpera tie. Deze statutenwijziging kwam er inderdaad. Uit ver schillende reacties van tuin ders is gebleken dat niet Oktober 1999 20

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 22