D e Coöperatie G eestme TUINDERS Vooreen goedkopere en betere bndrijfsvnêring! ram bac .kt o B in 't Geestmerambacht!! door Jan IJff en Cor Oudendijk Van 1945 tot eind jaren '50 heeft er een landbouwcoöpera tie bestaan die voluit de naam kreeg Coöp.Vereniging tot Exploitatie van Landbouwwerktuigen "Geestmer- ambacht" G.A. Vanuit de notulen- en kasboeken, die aan de Stichting Langedijker Verleden werden geschonken, is getracht een beeld te schetsen van deze coöperatie. Daarbij is aanvullend gebruik gemaakt van gesprekken met vroegere medewerk(st)ers. Hiervoor was een bedrag betaald van 9200,- met nog 200,- aan onkosten. Tuigen werden aangekocht en ver der kon men tijdelijk vijf ploegen gebruiken uit Anna Paulowna. Er werd een advertentie geplaatst die als volgt luidde: Aanleiding tot oprichting. Direct na de 2e Wereldoorlog, dus nog in het jaar 1945, was het slecht gesteld in de grote polder Geestmerambacht. Het zo vruchtbare land kon door meerdere omstandigheden niet goed worden bewerkt. Door een tekort aan paarden, die immers door de Duitse bezetter waren gevorderd, kon het land niet worden geploegd en geëgd. De producten kwamen hierdoor veel te laat in de grond. De prijzen van de grondbewerking werden opgeschroefd en er werd veel slecht werk geleverd. De oprichting Zo'n toestand kon en mocht niet voortduren. Een aantal vooruitstrevende land- en tuinbouwers uit verschillende organisaties stak de koppen bij elkaar en vormde een commissie. Deze had als doel een Coöperatie op te rich ten om de bedrijfsvoering in het Geestmerambacht in betere banen te leiden. In de eerste plaats was het bedoe ling om de grondbewerking te verbeteren en verder lei ding te geven bij de verbouw van de producten welke het beste verbouwd konden worden. De eerste vergadering had plaats op 12 december 1945 en spoedig hierna kon den ze meedelen dat ze er in waren geslaagd om tien paarden uit Ierland aan te kopen, uitsluitend voor het gebruik van tuinders in het Geestmerambacht. Snel hierna verscheen een volgende mededeling in krant met als opschrift: de Vervoer van paarden (en later ook van tractoren) vond plaats met de schuit. 30,- per dag. Ploegen met 2 paarden. Door de commissie voor bedrijfsverbetering in 't Geestmerambacht wordt ploegwerk gevraagd. Opgaven kunnen worden gedaan, schriftelijk of mondeling, bij het secretariaat Dorpsstraat 393 te Broek op Langedijk. De tuinders konden dus voor 30,- per dag hun land laten ploegen. De ploeger zou een loon van 8,- per dag ontvangen. Lid worden van de coöperatie kostte 100,- inleggeld, maar dit bedrag zou worden terugbetaald bij uittreding. Voldoende tuinders reageerden op de oproep en zo kon op 10 april 1946 de akte van oprichting worden opgemaakt. Tot directeur werd aangesteld de heer H.E.Kroeze, voordien directeur van een gelijksoortige coöperatie in Slootdorp. Moeilijkheden. De coöperatie zag zich al spoedig geplaatst voor grote moeilijkheden. Zij werkte namelijk met verlies. De oor zaak hiervan waren de hoge afschrijvingen en het geringe coöperatiegevoel dat onder de leden leefde. Men schreef: 'De leden moeten goed beseffen dat al het materiaal waar mee gewerkt wordt feitelijk hun eigen materiaal is en dat de arbeiders van de coöperatie hun eigen arbeiders zijn. Als het mogelijk is moet men zijn eigen spullen gebruiken en niet naar iemand anders gaan. Als de paarden, de arbeiders en het materiaal een dag stilstaan dan kost dit geld en deze kosten drukken uiteindelijk op de bedrijven van de leden persoonlijk. Oktober 1999 19 Onder verwijzing naar de desbetreffende mededeling in dit bied omtrent de „Commisuie voor Bedrgfa verbetering In 't GeestmerambaehL" roept hel bestuur van genoemde oonunlMie tuinders op, die genegen efln één of twee paarden te houden, waarmode, op nader overeen te ko men voorwaarden, bfj collega tuinders ploeg- en andere werkzaam heden te verrichten. Voorla roept zij op, tuinders, die over een praam of vaartuig beschik™, waarmede die paarden naar het land kunnen worden vervoerd. Geeft U volledig aan deze zaak In het belang van Uzelf en Uw collega tuinders in Uw omgeving. Wendt U, hetzij mondeling of schriftelijk, tot eeo der dagelijkse bestuursleden vïór 19 December «-». HET DAGELIJKS BESTUUR: P. FRANS, Voorzitter, Bergen (Telefoon 2281). J. KONIJN, Secretaris-Penningmeester. (Telefoon 508, te Broek op Langendyk).

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 21