1816 N'oordl-HollaiiJ.scli .e lappijj Tarn. rant dwaaroori door Cees Rutsen Inleiding De start van de Brandwaarborg, zoals de verzekeraar in Langedijk wordt genoemd, wordt niet gevormd door een verzekeraar maar door een houthandelaar. Pas later zou er een duidelijke splitsing komen tussen 'Eecen Brand' en 'Eecen Hout'. Grondlegger Cornells Jansz Eecen werd geboren op 11 oktober 1761 te Schagen uit het huwelijk van Jan Cornelisz Eecen en Geertje van der Stok. Het timmervak leerde hij waarschijnlijk al in Schagen. In 1779 treffen we de familie aan in Oudkarspel. Op 20 december 1793 trad hij aldaar in het huwelijk met Teetje Constant. Tot 1791 was Cornelis turfhandelaar en turfverscheper geweest, maar op 9 januari van dat jaar verkocht hij zijn 16-tons schuit aan Klaas Koedijk en Arend Vroom en keerde terug tot het timmervak. In 1800 werd hij benoemd tot Schepen (wethouder) van Oudkarspel en Kerkmeester van de kerk aldaar. Op 25 januari 1801 kocht hij een huis aan de oostzijde van de Dorpsstraat in Oudkarspel voor 30,- en nog een woon huis voor 95,- aan de westzijde. Houtzager In het voorjaar van 1803 kocht hij, de in 1758 van Zaandam naar Alkmaar overgebrachte paltrokmolen 'De Kieft' voor 650,-. Verkoper was Jan Teengs te Edam. Molen 'De Kieft' had in Alkmaar aan het Zeglis gestaan op de plaats van houtzaagmolen 'De Stroojonker'. De naam van de molen werd na zijn tweede verplaatsing gewijzigd in 'De Vier Gebroeders'. Hiermee vernoemde Cornelis zijn vier zonen Jan, Gerbrand, Klaas en Pieter. Een model van de paltrokmolen 'De Kieft', gemaakt in 1980 voor het 175-jarig jubileum van Houthandel Eecen. Op 12 februari 1805 gaven de Schepenen hem toestem ming om voor 300,- een stuk grond te mogen kopen in de Zuiderkoogpolder, hetgeen lag achter zijn huis aan de Dorpsstraat. De oppervlakte bedroeg 3 geerzen en 9 snee- sen, wat neerkomt op ongeveer 1 hectare. Dezelfde maand kreeg Cornelis toestemming van het Gedeputeerde bestuur van Holland om de aangekochte houtzaagmolen te verplaatsen naar de polder. Zo werd in 1805 de start gemaakt van de houtzagerij en houthandel Eecen te Oudkarspel. Op 28 maart 1806 kreeg hij het Patentrecht voor zijn bedrijf voor groot houtzager, timmerbaas en koopman. In 1810 kreeg hij een paspoort voor bezoeken aan het bui tenland. Hij was namelijk van plan het hout zelf op stam te gaan kopen. Verzekeraar In de loop van de jaren waren Cornelis en zijn zonen ook vakkundige molenbouwers geworden. Zij maakten niet alleen molens, maar kochten en verkochten ze ook. Het is bekend dat er nog al eens een molen door brand verloren ging. Misschien is het daarom wel dat hij in 1816, om precies te zijn op 5 oktober van dat jaar, de Noord- Hollandsche Brandwaarborg Maatschappij oprichtte. Daarmee behoorde de verzekeringsmaatschappij tot één der oudste van ons land. Uiteraard werd Cornelis Eecen de directeur. Tot commis sarissen werden benoemd Cornelis Dekker te Winkel, Jan Groenewoud te Koedijk en Teunis Zijbecarspel te Oosterblokker. Er werd een reglement opgesteld dat voor de deelhebbers moest gelden en werd aangeduid met de naam 'wetten'. Het bevatte 22 artikelen en uit de inhoud blijkt dat Cornelis Eecen en zijn commissarissen op voor zichtige wijze begonnen. Het werkterrein bleef beperkt tot het noorden van Holland, terwijl alleen gebouwen verzekerd konden worden. De deelnemers werden daar enboven in 2 klassen ingedeeld: A. Eigenaars van gewone woonhuizen B. Eigenaars van boerenwoningen, schuren, bakkerijen en andere gebouwen, die op meerdere wijze vatbaarder waren voor brand dan gewone woonhuizen. Reglementen Als een aantal naast elkaar staande panden tot een waar de van 20.000,- tezamen verzekerd was, dan werd een tussenruimte van 50 roeden in acht genomen alvorens een volgend pand in te schrijven. Ook werden er geen perce len aangenomen tot een hogere waarde dan 10.000,-. Een deelhebber werd verplicht zich voor 3 jaar te verbin den. Hij betaalde 25 stuivers voor elke 1000,- voor het eerste jaar en 121 2 stuiver voor de volgende jaren. Taxatiekosten waren 30 stuivers voor de eerste 4000,- en 10 stuivers voor iedere 1000,- daarboven. Duur was dus in die tijd de brandverzekering ook al niet. Oktober 1999 13

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 15