oramim ir^Foon, een Jkuimséenaar niet liouit door Cor Oudendijk In't Regthuis bevinden zich twee voorwerpen die best eens wat nader mogen worden bekeken. Het gaat om een kunstig uitgesneden kerkestoof en een opbergkistje voor tabak. De kunstig uitgesneden kerkestoof (foto Jan IJff) Ze stammen uit de 19e eeuw en zijn afkomstig uit de familie Kroon. Destijds zijn ze door wijlen mevrouw Reinders-Kooij geschonken aan 't Regthuis. Zij was de tweede vrouw van Klaas Geert Reinders, wonende in de Koog te Zuid-Scharwoude. Diens eerste vrouw, Brechta Kroon had de stukken indertijd geërfd. De achternaam Kroon was destijds een veel voorkomen de in Oudkarspel. Verschillende generaties uit deze fami lie bekleedden het ambt van burgemeester in deze plaats. Abraham Kroon, geboren op 9 augustus 1841, was een zoon van Jacob Klaaszoon Kroon, landman te Oudkarspel en Marijtje Borst. Omdat vader landman (boer of land bouwer) was, lag het voor de hand dat Abraham ook 'naar de bouw' zou gaan. Het bleek evenwel al snel dat hij aan epilepsie leed waardoor hij ongeschikt was voor wer ken op het land. Abraham bezat evenwel andere vaardig heden. Hij kon heel kunstig voorwerpen maken uit hout en deze ook versieren. Op vrij jonge leeftijd is hij al met deze huisvlijt begonnen. Of hij er ook zijn brood mee heeft kunnen verdienen, is niet bekend. Op 16 januari 1853, toen hij dus elf jaar was, verloor hij zijn moeder Marijtje Borst. Vader Jacob hertrouwde vier jaar later met Geertje Keppel. Voor zijn stiefmoe der maakte hij de kerke stoof. Haar naam staat aan de binnenkant geschreven. In deze jaren moet Abraham zijn mooiste stukken hebben gemaakt. Het opbergkistje voor tabak draagt het jaartal 1859. Andere werkstukken zijn misschien nog her en der bij nazaten van de familie Kroon bewaard gebleven. Het opbergkistje voor tabak, met het jaartal 1856 (foto Jan IJff) Aan het jonge leven van Abraham Kroon kwam op 20 september 1870 een einde. Hij was toen pas 29 jaar. De aangifte van overlijden werd gedaan door zijn beide zwagers, Pieter Eecen Pzn en Andries Pelt. Pieter Eecen, kantoorbediende van beroep, was getrouwd met Maartje Kroon. Andries Pelt, gehuwd met Grietje Kroon, was ver- wer (schilder) te Oudkarspel. Het toeval wil dat 't Regthuis ook in het bezit is van een glas met daarin de naam van Andries Pelt gegraveerd. Het staat in dezelfde vitrine als de stoof en het kistje van zwager Abraham Kroon. Bron: - Geb.-Jiuw.-, overl.reg.; Reg.Arch. Alkmaar Abraham Kroon (1841-1870) Oktober 1999 9

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1999 | | pagina 11