Woningen. Schoolfeest in 1910 (door Cor Oudendijk) De gort die dan tevoorschijn kwam werd dan ook parel gort genoemd. Van de oorspronkelijke hoeveelheid gerst werd dan wel 40 tot 50% afval verkregen. Het zal duidelijk zijn dat gortpellen een arbeidsintensieve bezigheid was. Gerst van zandgronden was populairder dan die van de kleigronden. Gort van gerst op kleigronden gaf namelijk een blauwe zweem. Om toch te zorgen dat de gort mooi wit werd moest het gezwaveld worden, een ongezonde klus. Veel gorters liepen door dit zwavelen vaak te hoesten en te rochelen. Later werd ook wel talkpoeder bijgemengd. Voor het pellen van gort was veel kracht vereist zo dat het, zoals eerder opgemerkt, voor het paard echt geen licht werk geweest zal zijn. Tot zover heel beknopt iets meer over gort. Bronnen: - Het blad 'Molens', augustus 1996. - Molens van Nederland, Herman Besselaar, Kosmos Amsterdam 1974. - Windmolens, G. Husslage, Uitg. Heijnis Amsterdam 1965. - Zwaaiende wieken, H.A. Visser, Uitg. Elsevier Amsterdam 1946. 'Nieuwe woningen, eind 1997 telde Langedijk 8489 woningen' stond er begin 1998 in het Langedijker Nieuwsblad. Eind 1992 stonden er 7595 woningen, een stijging van 894 woningen. Onwillekeurig gaan dan je gedachten naar vroeger tijden toen Langedijk nog uit vier aparte dorpen bestond. Hoeveel huizen stonden er toen eigenlijk? We hebben een paar cijfers boven water gehaald. In 1736 verscheen bij Jacob Duyn, Boekdrukker en Verkooper op 't Oude Noord te Hoorn, de Chronyk van Schagen van de hand van Dirk Burger van Schoorel. Hierin werd tevens opgenomen het 'Vervolg op de Chronyk van Medenblik'. Achterin deze kroniek staan de aantallen huizen en molens van alle dorpen in heel Holland. Het blijkt dat Broek 137 huizen telde, Zuidscharwoud 135, Noortscharwoud 112 en 1 molen en Out Carspel 158 huizen. Een eenvoudige rekensom brengt ons op een totaal van 542 huizen in het hele Langedijker ge bied. Zeg maar een zeventiende deel van nu. Gaan we nog wat verder terug in de tijd dan stuiten op een 'quotatie', zeg maar een telling van huizen uit 1632. Oudkarspel telde toen 160 huizen, geen noe menswaardig verschil met ruim honderd jaar later. Ook in de andere dorpen zal geen groot verschil zijn opge treden in het aantal huizen. Tot halverwege de 19e eeuw bleef het aantal wonin gen beperkt. De bebouwing stond hoofdzakelijk aan de 'hoge kant', de oostzijde van de Dorpsstraat en bestond grotendeels uit boerderijen. Vanaf 1860 werden de erven aan de westkant bebouwd met meestal kleinere huizen terwijl aan de oostzijde een verdichting ontstond. Boerderijen werden gesloopt en op de vrijgekomen plek verrezen meestal drie burgerwoningen veelal met koolboet. Vanaf 1880 was de Dorpsstraat practisch vol en verrezen de eer ste woningen over het water op de eilanden. Een geheel andere bron is die van het 'Aantal benoodigde exemplaren huis aan huis voor de be stelling'van de PTT uit 1941. We zien hierin dat Broek 580 huizen in de kom had staan. Zuid-Scharwoude 420 in de kom en 20 in de buitenwijken. We moeten bij die buitenwijken denken aan de Pannekeet en omstreken, een gebied dat enkele jaren geleden is overgegaan naar Heerhugowaard. Noord- Scharwoude had exact 500 woningen en Oudkarspel 275 in de kom en 75 in de buitenwijken. Deze laatste betroffen bijvoorbeeld de Diepsmeer, de Kerkmeer en de Woudmeer. Bronnen: - Chronyk van Schagen, Dirk Burger van Schoorel, Jacob Duyn Hoorn 1736. - Handleiding benoodigde huis aan huis voor de bestelling, PTT 1941. In het archief van de Stichting Langedijker Verleden bevindt zich een 'Rekening en Verantwoording van het Schoolfeest Noord-Scharwoude' van juli 1910. Met deze op zich droge gegevens zal ik proberen een wat leven diger verslag van deze feestdag te geven dan alleen maar een droge opsomming van getallen. De geldinzameling. In het voorjaar van 1910 kwam een groep mannen uit het dorp bij elkaar om te bespreken of er weer een schoolreisje voor de kinderen kon worden gehouden. Die mannen waren Ds Staal, burgemeester Brinkman en drukker Jan Keizer. Dominee Staal, die de finan ciën beheerde, meldde dat er van het vorige school reisje in 1906 nog 14,261/2 over was gebleven. Wilde men alle kinderen opnieuw een reisje gunnen dan moest er met een lijst langs de deuren worden gelo pen. Een tijdje later zaten 22 mannen bijeen om een wijk- verdeling te maken. -7-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 9