Groenveldsweid. De heer D.Swart uit Zuid-Scharwoude had als aanvulling op de Groenveldsweid nog dat er een grote brede brug naar de weid lag met daarop een rood geschilderd ijzeren hek. Op het hek stond de naam 'Groenveld'. De brede brug was nodig om de dorsmachine naar het stuk land te kunnen brengen. Meester Vis. Op 9 december 1997 overleed mevrouw Agatha Catharina van der Heide-Vis uit Badhoevedorp, een kleindochter van meester Jan Vis. Zij werd 90 jaar. Van de hele verhandeling over haar vader en grootvader heeft zij nog kunnen genieten. Het vorige nummer was nog amper droog toen onze donateur de heer Klaas van Schoneveld uit Eenigenburg triomfantelijk aankwam. Bij het doorspitten van oude Zijper Couranten in de Oudheidkamer Schagerbrug vond hij het volgende verslagje: 'Zondag 1 december 1889. Donderdag gaf het Zanggezelschap "Orpheus" te Oudkarspel eene uitvoering voor hare kunstlievende leden in het lokaal van den heer J.Slotenmaker. De uitvoering was zooals we dit van "Orpheus" onder de bekwame leiding van den directeur den heer J.Vis gewoon zijn, netjes en in de puntjes; 't was een aangenamen en genotvollen avond.' In februari 1891 was in de Zijper Courant nog het volgende te lezen: '- Men schrijft ons uit Oudkarspel: Den 11 herdacht het Zanggezelschap "Orpheus" te Oudkarspel zijn 25 jarig bestaan met een openbare uitvoe ring, die door een talrijk publiek, waaronder vele oudleden werd bijgewoond. Een uitgebreid programma werd onder leiding van den heer J.Vis dooreen 50-tal zangers en zangeressen flink uitgevoerd. In de openingsrede gaf de waarnemend voorzitter de heer J.de Groot een beknopte schets van "Orpheus'" verleden, herdacht de twee leden C.Muller en D.Dirkmaat, die de geheele 25 jaren hadden medegemaakt en stelde verder in welgekozen woorden in het licht den invloed die dit gezelschap op het gebied der toonkunst daar in den omtrek had uitge oefend en eindigde met eene dankbetuiging aan den Directeur, die op zijne beurt zijne erkentelijkheid te ken nen gaf voor den hem steeds ten deel gevallen steun en voor de stoffelijken blijken van waardering, reeds vroeger en ook nu weder door hem ontvangen. Nog menig stukje werd aan het programma toegevoegd, zoowel in quartet als in koor, zoodat men eerst laat aan scheiden dacht.' De tekst op de zilveren dirigeerstok is inmiddels ook ontcijferd. Er staat: "Uit achting opgedragen aan haren ijverigen en verdienstelijken Directeur J.Vis door de Liedertafel ORPHEUS Langedijk 1870". Het lijkt er op dat Orpheus een Langedijker aangelegenheid was en niet louter een Oudkarspeler, gezien de datering 'Langedijk 1870'. Over de zogenaamde 'Vishuisjes' meldde de heer G.Zeeman Sr ons dat hij nog wist dat er aan de Achterstraat een zogenaamde 'kazerne' had gestaan. Een rij van meestal wat goedkopere arbeiderswoningen. Zeeman herin nerde zich dat dit het Vishuis werd genoemd. Hij dacht altijd dat dit sloeg op de kastelein Cor Vis van café 'Het Huis de Brederode'. Nu acht hij het mogelijk dat meester Vis hiermee werd bedoeld. De ULO-klas. De naam van de ontbrekende meester op de foto van de ULO-klas van 1946 leverde een paar reacties op. Me vrouw de Bakker-Bouwens wist te vertellen dat het ene meester Jan Zwagerman betrof. Oorspronkelijk kwam deze uit Nieuwe-Niedorp. Hij woonde op de Oosterstraat en gaf Duits aan de ULO. Mevrouw van der Molen Goudsblom wist zeker dat het de gymnastiekleraar Pesie moest zijn. De naam Pesie was later bekend van het Pesiebad. De naam Stoekenbroek is ook gevallen maar dit wordt over het algemeen ontkend. Stoekenbroek is wel korte tijd verbonden geweest aan de ULO maar dat was vóór de Tweede Wereldoorlog. Volgens zijn zoon George Stoekenbroek kan zijn vader ook maar kort bij de ULO zijn geweest. Later belde de heer C.Dullemond uit Beek- Ubbergen, zoon van het hoofd van de ULO. Hij was er zeker van dat de ontbrekende naam van de leraar Pesie moest zijn. We zijn er nu wel van overtuigd dat het inderdaad Pesie is. De heer Cor van Schoorl herkende zijn zwager op de foto (middelste rij nummer 11), alleen was diens naam verkeerd. Cor Spaan moet zijn Gerrit Spaans. Nut en Genoegen. De heer Geus uit Capelle aan den IJssel las in de verhandeling over 'Nut en Genoegen' dat men in 1885 een aangepaste tekst zong op het lied 'Papa Chassé'. Wij wisten niet welk wijsje dat moest zijn maar de heer Geus wel. Hij stuurde ons een copie van de 'Liederen-Bundel voor Janmaat en Soldaat, voor school en huis'. De liedjes waren destijds verzameld door H.C.C.CIockener Brousson, 1e luitenant der Infanterie. De tekst luidde als volgt:

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 4