Voorwoord. Reacties op het 3e nummer. Wat is eigenlijk ons verleden? Niet alleen maar een enkel oud gebouw, niet een per ongeluk bewaard gebleven relikwie uit de achter ons liggende eeuwen. Nee, ons verleden omringt ons dagelijks en op elk moment. Je moet het alleen zien en willen zien. Wanneer je midden op de Dorpsstraat in Langedijk gaat staan dan zie je niet zo maar een straat met huizen. Nee, je ziet een weg in de 20e eeuw die een tracé volgt dat al zo'n duizend jaar daar ligt. Je ziet huizen uit de 19e eeuw op een perceel grond dat nog net zo dezelfde vorm heeft als het al had in de 17e of 18e eeuw. Een oude stolpboerderij heeft een front uit deze eeuw maar inwendig is hij veel ouder. Rijke en arme periodes zijn nog aan veel huizen af te lezen. Kijk maar naar de diverse rijkere huizen van groentehandelaren. De gedempte Voorburggracht volgt een kronkelende lijn die gevormd is door de eerste ontginners van het Geestmerambacht. Maar ook onder dat visuele landschap liggen her en der nog schatten verborgen van onze voorouders. Het verleden is rondom ons, vandaar dat indertijd gekozen is voor de naam 'Langedijker Verleden'. De redactie is er weer in geslaagd voor alle lezers een blad samen te stellen, dat door haar verscheidenheid velen zal aanspreken. Mocht u op- of aanmerkingen, of misschien aanvullingen hebben, dan horen wij dat graag. Ik wens u veel leesplezier. Wij bedanken opnieuw de Rabobank Langedijk voor hun financiële bijdrage. Wij, van de Stichting Langedijker Verleden, hopen u volgend seizoen weer te ontmoeten in 't Regthuis, wan neer wij u weer met een ander deel van ons verleden, namelijk de oorlog van 1799, laten kennismaken. Jan Wijn, voorzitter. Herinneringen. Bij de heer Dullemond kwamen, bij het zien van ons vorige blad, herinneringen naar boven. De namen Wiersma en Zwagerman vormden samen met die van Dullemond de letters DWZ, wat door de kinderen werd vertaald in 'Dat Wil Zeggen'. Het trio liep gedurende de speeltijd op de Dorpsstraat heen en weer vóór de tuin van Duyves. De leerlingen mochten namelijk niet buiten een afgebakend gebied komen. Zo was de Oosterstraat verboden gebied. Daarbij herinnerde de heer Dullemond zich ook nog de namen van Juffrouw Frieling de handwerk- onderwijzeres die op de Oosterstraat woonde en de heer Schotsman. Deze laatste werd later hoofdinspecteur lichamelijke opvoeding. Zoals beloofd hierbij de foto van de meisjesklas uit 1946, de tegenhanger dus van de jongensklas. In het jaar van opheffing van de aloude ULO een soort afscheid van een Langedijker instituut. Achter v.l.n.r.: 1. Dieuw Koffeman, 2. Rie van Oversteeg, 3. Monie Wagenaar, 4. Rie de Geus, 5. Tiny van der Plas, 6Tieleman, 7. Annie de Ruiter, 8. Marrie Kooij, 9. Tiny Swart, 10. Diet Slooves, 11. Annie Goed, 12.T inyv.d.Poll, 13. Riet Stam, 14. Toos v.d.Beek, 15. Annie Boonstra. Op knieën: 1. Annie Blauw, 2. Jopie v.d.Weerd, 3. Jopie Mol, 4. Marrie de Geus, 5. Nel Wagenaar, 6. 7. Tjitske Boterhoek, 8. Ellie Schuitemaker, 9.B ets Kuiper, 10. Netty Pool. Vooraan: 1. Corrie Bak, 2. let Biesboer, 3. Ellie van den Abeele, 4. Wannie Hemke, 5. Trudie Rijkeboer, 6. Annie Kramer, 7. Brechje Dekker, 8. Immie Glas, 9. Hennie Vlug.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 3