Waar was de overhaal gebleven? De sluis in de Diepsmeer werd daarbij overbodig. Toen ik in januari 1968 nog eens ter plaatse ging kijken was men nabij de Diepsmeer druk doende met de bouw van een nieuw watergemaal. Van de sluis waren alleen de betonnen wanden nog aan wezig. De sluisdeuren waren reeds verdwenen. Mij werd toen verteld dat de betonnen wanden van de lorrie werden verkocht aan de Koedijker schuiten maker Jan de Wit. Hij had een schuitenmakershelling op het noordeinde van Koedijk en maakte toen, op een perceeltje land ten oosten van de Achtersloot, met de rails en de lorrie een helling voor grotere schuiten. Die helling heeft bestaan tot begin 1972 toen ook het verkavelingsblok Koedijk Noord in be- De sluiswanden op 14 januari 1968. sluis zouden blijven bestaan als onderdeel van een waterloop naar het nieuwe gemaal, waar het wa ter van de veel dieper liggende Diepsmeer afzon- derlijkzou worden uitgemalen. Het tijdperk van de sluis was toen definitief beëindigd. Het is aannemelijk dat de overhaal al spoedig na het gereedkomen van de sluis in onbruik is geraakt. Uit overlevering is mij bekend dat de rails en de -35- werking werd genomen en de sloten werden droog gemalen. Evenals de overhaal en sluis was ook de schuitenmaker overbodig geworden. Geraadpleegde bronnen: 1. Het archief van de Dieps- en Moorsmeerpolder (Reg. Arch. Alkmaar) 2. Bestek en voorwaarden voor het bouwen van een schutsluis. 3. Alkmaarsche Courant van 17 aug. en 1 sept. 1922. 4. Zeeweringen en Waterschappen van Noord-Holland, D. Kooiman 1936

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 37