Feestelijke ingebruikstelling van de overhaal. van de feestelijke ingebruikstelling van de overhaal. Op de afbeelding is een driekwartpraam te zien die op een lorrie over rails over de kade wordt getrokken. Dat overtrekken ging door middel van een met hand kracht bediende lier die met staaldraad de lorrie in beweging zette. Uit overlevering is mij ter ore geko men dat het overwinden van één schuit ongeveertwin- tig minuten duurde. Bij toename van het tuinbouw- areaal werd dat dus een onhoudbare zaak. Ertrad file vorming op met lange wachttijden. Al spoedig gingen er stemmen op voor een tweede overhaal, maar er werd ook overwogen of het niet wenselijker was om een sluis te laten maken, waar gelijktijdig twee drie kwarten in geschut konden worden. Alles zou dan veel soepeler verlopen en men was dan ook van het ver moeiende overwinden af. Plannen voor de bouw van een schutsluis. Op 11 oktober 1921 informeerde Jacob Keeman bij het bestuur van de Dieps- en Moorsmeerpolder naar hun oordeel over de bouw van een sluis in de Diepsmeer.Er waren toen enkele landeigenaren die voor eigen re kening een sluis wilden maken en onderhouden. Het bestuur was daar in beginsel niet tegen, hoewel na tuurlijk wel een aantal voorwaarden moest worden gesteld. Daarna werd in de bestuursvergadering van 21 januari 1922 het verzoek behandeld van Piet Zuten consorten om in de polder een sluis te mogen ma ken. De aanvragers kregen als antwoord dat over deze aanvraag eerst de ingelanden geraadpleegd moesten worden. In de ingelanden-vergadering van 8 maart 1922 werd over de sluisbouw gestemd. Het resultaat was 31 stemmen voor, 1 tegen en 2 blanco. Gelijktijdig werd toen aan de aanvragers vergunning verleend tot de bouw van een sluis aan de zuidkade, bij de zuid-noord lopende wagenweg, onder de volgende voorwaar den: 1. De sluis te maken op kosten van de aanvragers zonder bezwaar van de polderkas, 2. De kade zo te maken dat lekkage uitgesloten is, 3. Bij nood of onvoorziene omstandigheden kan het bestuur het schutten verbieden en de sluis tijde lijk of voorgoed sluiten, 4. Het bestuur heeft het recht de sluis te allen tijde te bezichtigen, 5. Bij eventuele schade of niet goed onderhouden moet alles op eerste vordering door de sluis- eigenaren in orde worden gemaakt en betaald, 6. Vóór het einde van elk jaar moet door de eigena ren aan de penningmeester 50,- worden betaald als tegemoetkoming in de bemalingskosten. (bij het schutten kwam namelijk steeds een hoeveel heid water in de polder die tenslotte door de ma chinist weer moest worden uitgemalen.) -31-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 33