Nog geen vier maanden later kwam Pieter Hogerwerf al te overlijden op de leeftijd van 23 jaar. Ook de twee jaar oudere zuster Aaltje had al wat mee gemaakt. Zij was namelijk verloofd met de timmerman Cornelis Vis. Voor zij konden trouwen overleed Cornelis. De zusters moeten min of meer door gezamenlijk ver driet besloten hebben bij elkaar te gaan wonen. Bei den waren bekwaam in het maken van Westfriese kap pen en het plooien hiervan. De eenvoudiger hoofd dracht voor vrouwen was evenwel een hul zodat zij ook hullenplooisters waren. Zij oefenden dit beroep uit in het huisje dat nu nog Dorpsstraat 489 is en be woond wordt door Jb Zijp. Overigens heeft hier na de gezusters Poppes Betje Zuidam gewoond die ook het beroep van hullenplooister uitoefende. Jan Poppes was evenals zijn vader Maarten brood bakker van beroep en bewoonde het huisje aan de overzijde van de straat. We treffen in de eerste instan tie hier de schilder Frederik Schmidt aan. Toen Jan in 1882 trouwde met Grietje Peen vestigden zij zich in dit huisje. Naderhand werden zij afgewisseld door zuster Trijntje met haar man Pieter Hogerwerf, die dus al snel overleed. Toen Jan zijn vader opvolgde als bakker en ging verhuizen naar de overkant was het huisje tange tijd het domicilie van de Trijntje en haar zuster Aaltje. Jan is later verhuisd naar Alkmaar en zoals gezegd opgevolgd door bakker Dobber. Op 30 april 1913 over leed in Alkmaar op 30-jarige leeftijd Maartje, de enige dochter van Jan en Grietje Peen. Trijntje Edel Poppes hertrouwde niet en overleed op 12 januari 1924. Haar zuster Aaltje bleef nog lange tijd in het huisje wonen tot zij op 22 februari 1943 op 86-jarige leeftijd genoodzaakt was haar intrek te nemen in een bejaardenhuis. Aangezien dit kenne lijk op Langedijk niet voldoende naar haar zin was, vertrok zij naar Dirkshorn, waar aan de Oosterdijk een dergelijke voorziening was gebouwd. Op 90-jarige leeftijd werd Aaltje nog gefeliciteerd door de burgemeester van Harenkarspel. De jongere zuster Antje Poppes trouwde met de we duwnaar Elbert Vlug. Zij kregen een zoon die naar haar vader Maarten werd genoemd. Maarten Vlug overleed zes jaar geleden op hoge leeftijd. Antje Poppes overleed in december 1939, haar man Elbert Vlug acht jaar later. Maarten Vlug was via zijn moe der erfgenaam geworden en daarmee eigenaar van het huisje van zijn tantes. De huur hiervoor werd nog lange tijd door hem opgehaald. Een andere Trijntje Poppes, weduwe van Gerrit Blok, overleed op 1 februari 1920 in Zuid-Scharwoude. De aangifte werd gedaan door Pieter Schoenmaker, wo nende in de Koog. Het bleek hier te gaan om zijn schoonmoeder. Pieter, vaak Pietje genaamd vanwege zijn kleine postuur, was een bekende verschijning en had een klein café en een winkeltje, daar waar nu ongeveer de autoshowroom staat. Zijn schoonmoe der bleek een zuster te zijn van bakker Maarten Poppes. En zo is het kringetje van alle Poppessen die op Langedijk hebben gewoond weer rond. Het huisje waar de gezusters Poppes woonden, nu bewoond door J.Zijp, Dorpsstraat 489.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 31