De gezusters Poppes (door cor Enkele jaren geleden kregen wij van de heer Parma uit Hilversum een foto waarop aan de achterkant stond geschreven: 'Gezusters Poppes, vriendinnen van Trijntje Ven.' Deze Trijntje Ven was de grootmoeder van de heer Parma en de eerste vrouw van Sikke Parma, destijds veldwachter in Zuid-Scharwoude. Antje overleed toen ze drie maanden oud was. In 1863 werd opnieuw een Antje geboren. Cornelia overleed toen zij ruim twintig jaar oud was in 1886. Dit stond binnen de familie Poppes bekend als de grote trage die. Cornelia kon, een uitzondering in die tijd, gaan leren voor onderwijzeres. Op haar twintigste ging zij De zusters Aaltje Poppes en Trijntje Edel Poppes Bij het napluizen van het bevolkingsregister van Zuid- Scharwoude bleek de naam Poppes vanaf de jaren '60 van de vorige eeuw af en toe voor te komen. Reden om het familieverband wat nader te bekijken en uit te vissen wie de gezusters waren. In september 1856 vestigde de bakker Maarten Poppes zich met zijn vrouw Maartje Edel in de bak kerij van bakker Willem Snel aan de Dorpsstraat 133. Bakker Snel had daarvoor maar kort in de bakkerij gezeten. Hij heeft dit pand waarschijnlijk laten bou wen maar vertrok al weer na een paar maanden naar Winkel. Dit huis zou later het huisnummer 325 krij gen en later (in de jaren '20) worden bewoond door bakker Dobber. In de daaropvolgende jaren zouden Cobus en zijn zoon Cees van der Zei hier het bakkers vak uitoefenen. Nu is hier op nummer 490 'Rozet' gevestigd, gerund door Paula Peters-van der Zei. Maarten Poppes was geboren in Avenhorn als zoon van Jan Poppes en Antje Langerijs, zijn vrouw Maartje Edel kwam in de Beemster ter wereld als dochter van Cornelis Edel en Aaltje Nat. Bij hun komst naar hier (zij kwamen uit Beverwijk), hadden zij al één kind, zoon Jan van ruim een jaar. In Zuid-Scharwoude wer den nog eens vier kinderen geboren, Aaltje in 1857, Trijntje in 1859, Antje in 1862 en Cornelia in 1865. naar Rotterdam en belandde in een gezin waarvan de vrouw leed aan 'de vliegende tering', TBC dus. De vrouw overleed en de gevreesde ziekte velde ook de jonge Cornelia. Zij kwam terug naar Zuid-Scharwoude waar ze op 20 augustus 1886 overleed. Het frappante doet zich voor dat dochter Trijntje werd ingeschreven in het geboorteregister als Trijntje Edel Poppes. Je gaat dan al gauw denken aan een voorkind maar Trijntje was het derde kind, dus dat gaat niet op. Het is natuurlijk mogelijk dat vader Maarten de ach ternaam van moeder in ere wilde houden. Een andere mogelijkheid lijkt toch nog het meeste op een verschrijving van de ambtenaar. Uit overlevering schijnt het echter de bedoeling geweest te zijn om Trijntje te onderscheiden van een andere Trijntje en dat daardoor de extra voornaam Edel is gegeven. Het jaar 1883 werd een droevig jaar voor de familie Poppes. In eerste instantie heerste er vreugde want zoon Jan en zijn vrouw Grietje Peen kregen op 5 maart een dochter, die naar moeder Maartje werd vernoemd. Trijntje trad op 10 juni van dat jaar in het huwelijk met Pieter Johannes Hogerwerf, een zoon van de timmer man Cornelis Hogerwerf uit Alkmaar en diens vrouw Immetje Hendrina de Vries. -28

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 30