Attentie s. v. p. 6r. C. Weisenborn. Door bezit van I'AARD en RIJ TUIG, is ondergeteekende thans in degelo- gonheidj te voldoen aan do aanvragen om genees kundige hulp in de gemeenten Zuidscliar- wonde en Broek op Langfedijk. Men kan de aanvrage doen bij Dk. STAM te No o rdsch ar wo u d e en bij C. HINKE mr. Schoenmaker, te Zuidecharwoudo, dagelijks vóór den middag. OUD-KAKSPEL, 13 Sept. '94. ren, geen sprake van. De telefoon was nog maar net uitgevonden en zou beginnen met de aansluiting van enkelen. Voor de Lange- dijkers zou dit trouwens nog een aantal ja ren duren. Dan de fiets maar gepakt. Wel leuk bedacht, maar in die tijd waren er nog maar een paar fietsen op Langedijk. Er zat dus niets anders op dan maar te gaan lo pen, iets wat in die tijd heel normaal ge vonden werd. Er waren dan nog een paar mogelijkheden. Wie dicht in de buurt van de dokter woonde, kon daar een berichtje afgeven, met het verzoek of de dokter langs wilde komen. De tweede mogelijkheid was om je naam te laten noteren bij de dorpssmid. Die had een soort bestelhuis voor de dokter. De smid had voor dit doel een lei en een griffel aan de wand hangen waarop de naam van de pa tiënt werd genoteerd. Op 13 september 1894 kondigde de huis arts Dr.G.C. Weisenborn uit Oudkarspel aan dat hij nu in het bezit was van paard en rij tuig. Hierdoor kon hij klanten in andere dorpen ook bedienen. Hoe ging het verder? Na het spreekuur ging de dokter naar de patiënten thuis. Maar ook de geneesheer beschikte niet over een fiets. Wat kon hij anders doen in een dorp met soms grote buitenwijken dan er gewoon een paard en rijtuig op na te houden. De koet sier werd dus ingeschakeld om de dokter rond te rijden en dan werd natuurlijk het bestelhuis bij de smid niet vergeten. Het was voor de dokter toch een vrij dure aangele genheid om er een paard en rijtuig op na te houden. Daar kwam dan de koetsier, stal ling enzovoort nog bij, maar er zat niets anders op. Wat een verschil met 1998. We mopperen nu al als de telefoon druk bezet is en we een paar keer moeten bellen. De hierbij geplaatste foto bewijst het één en ander. Het plaatje is gemaakt in Broek op Langedijk, tegenover het huis van de dokter. Dit huis is trouwens nog steeds het doktershuis van dokter Bok. De foto moet gemaakt zijn rond 1906. In die tijd was dr C.A.Potter de geneesheer en wel van 1905 tot 1912. De koetsier is Lourens Molenaar, afkomstig uit de Zijpe. Hij was daar geboren op 29 juni 1878 en was gehuwd met Guurtje Delver, eveneens uit de Zijpe. Lourens kwam in Broek wonen op 4 december 1905 en is daar tot zijn dood (hij werd 80 jaar) blijven wo nen. De dorpsveldwachter Hoogland ont breekt niet op de foto. Alles bijeen een mooi nostalgisch plaatje wat door de Broeker fo tograaf P.D.PIuister werd vastgelegd.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 29