Het oude wapen van Broek. De dokter nodig? (door jan uw Toen de gemeente Langedijk op 1 augustus 1941 tot stand kwam moest voor de nieuwe gemeente een nieuw gemeentewapen worden ontworpen. Om nog iets van de oude vier dorpen terug te vinden had men gedacht een schild te gaan voeren met daarin de vier oude wapens. Een zwarte leeuw op rood voor Oudkarspel, een zwarte leeuw op goud voor Zuid- Scharwoude, een zelfde zwarte leeuw voor Noord- Scharwoude maar dan met staf in de klauw en een extra klein leeuwtje, een zeilend scheepje voor Broek. Het ontwerp vond geen genade in de ogen van de Hoge Raad van Adel, een orgaan waar ook nu nog nieuwe wapens worden getoetst. Uiteindelijk werd op 1 juni 1944 het huidige wapen aan Langedijk ver leend, een schild gekeperd in goud en keel (rood), beladen met een leeuw van sabel (zwart). Het schijnt dat de kepers of chevrons terugvoeren op het Huis van Egmond waartoe ooit Oudkarspel behoorde. Met het vaststellen van het nieuwe wapen bleef er wel iets herkenbaars over van de drie noordelijke dor pen, de leeuw dus, maar het scheepje van Broek ver dween geheel van het toneel. Gelukkig weten we nog wel hoe dat er uitzag. In 't Regthuis hingen sinds de opening in 1989 de toekenningen van de gemeentewapens van Zuid-Scharwoude en Broek. De andere zijn in de tijd verloren gegaan. Inmiddels zijn de originele wapenoorkonden zorgvuldig opgebor gen in het Regionaal Archief te Alkmaar en moeten wij het doen met goede kleurencopieën in de oude lijsten. Op de toekenning van het wapen van Broek staat te lezen dat den Hoogen Raad van Adel toestemming verleende aan Broek op Langendijk en wapen te voe ren 'Zijnde een schild, waarop een zeilend scheepje in deszelfs natuurlijke kleur', Gedaan in 's Gravenhage den 15 July 1818. Het is niet bekend of Broek hiervoor ook al een dergelijk wapen voerde. Vaak was het zo dat na de Franse tijd een reeds be staand wapen opnieuw werd bevestigd, maar ook nieuwe wapens werden soms ontworpen. Het scheepje zal zonder twijfel verwijzen naar een tak van bedrijvigheid die met visserij te maken had. Tot Het scheepje in het Broeker wapen zoals afgebeeld in de toekenning uit 1818. in de 20e eeuw bezat Broek nog enkele scheepjes die op de Zuiderzee op ansjovis visten. Het noordelijk deel van het huidige Havenplein heette vroeger Spieringbuurt zodat het zonneklaar is dat hier in vroe ger dagen vis werd aangevoerd. Toen in 1818 het wa pen werd gekozen moet de visvangst toch nog zoda nig zijn geweest dat men een scheepje in het wapen wilde hebben. Anders had men wel gekozen voor een plantersgraafje. 'Tuut, tuut, tuut', doet de telefoon. In gesprek. Dat is nu al de vierde keer dat geprobeerd wordt de dok ter te bellen voor een afspraak. Steeds maar weer in gesprek en geen kans om ertussen te komen. Einde lijk, na nog enkele keren bellen, lukt het. 'Ja, het was weer erg druk', klinkt een vriendelijke stem aan de andere kant, 'maar u kunt om kwart over elf komen. Tot straks.' Het is geloof ik voor iedereen een herkenbaar gebeu ren. Ook iets waarveel mensen zich aan ergeren. 'Alle rnaar in gesprek', wordt er dan gemopperd. Maar la ten we eens een poging doen terug te gaan in de tijd, zo tot 1900, en dan gaan kijken hoe één en ander zich toen afspeelde. Stel, je hebt, in die tijd dus, een ernstig zieke thuis en wilt graag dat de dokter komt kijken. Even telefone-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 28