Hoewel er in 1902 al een commissie was die zich inzette voor aanleg van waterleiding aan de gehele Langedijk, was een groot deel van de bevolking fel tegen. Men was immers niet gewend om iets voor water te betalen en zette daarom het been dwars. In Zuid-Scharwoude dacht men een oplossing te hebben gevonden door het laten plaatsen van een zogenaamde Nortonpomp, waar ieder water kon halen in geval van nood. Het water dat deze pomp leverde was van goede kwaliteit en de pomp was zo geplaatst dat men ook gemakkelijk met het schuitje water kon halen. Het bleef echter een slechte en ongemak kelijke oplossing. Gelukkig namen de gemeenteraden de beslissing tot aanleg van de waterleiding. Dit kwam mede door toezegging van Gedeputeerde Staten om een groot bedrag aan subsidie te verlenen. Grote groepen van de bevolking bleven echter protesteren. Het is wel duidelijk dat de redactie van de Langedijker Courant sterk vóór de aanleg van de waterleiding was. Dit blijkt wel uit de volgende berichten uit die tijd die hierna volgen en waarin u kunt lezen dat ze de aanleg probeerden te bevorderen. 28-08-1920 Schoorl De raad van Schoorl besloot heden tot aansluiting bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf. 02-03-1921 Broek op Langedijk De maand februari was een uitstekende reclame voor de waterleiding. Verscheidene regenwaterbakken laten een holle klank horen. Er viel slechts 9,3 mm regen, terwijl 44,4 mm normaal is. 23-03-1921 Langedijk De gezondheidcommissie vermeldt de volgende ziektegevallen: Harenkarspel Oudkarspel Warmenhuizen Zuid-Scharwoude Broek op Langedijk Sint-Pancras 1 tyfus -12 roodvonk 1 tyfus - 2 difteritus 6 tyfus - 2 difteritus - 3 roodvonk 1 tyfus 2 tyfus - 2 difteritus -1 roodvonk 7 roodvonk 13-04-1921 Broek op Langedijk Het gebrek aan drinkwater begint hier algemeen te worden. Sinds 18 januari hebben we geen regen meer gehad. Wie nog een voorraadje heeft mag zich gelukkig prijzen en wel toezien dat het hen niet vergaat als één onzer dorpsgenoten, die bij zijn grote reserve regenbak komende, deze geheel leeggehaald vond. 17-12-1921 Langedijk Alweer zitten heel wat gezinnen aan de Langedijk zonder regenwater. Wat zal het een zegen zijn als de waterleiding zijn diensten zal verrichten, vooral in deze streek waar, bij gebrek aan beter, het onhygiënische slootwater wordt gebruikt. 31-01-1922 Oudkarspel Er werd een protestvergadering gehouden tegen de aanleg van waterleiding. Ruim 300 personen tekenden de protestbrief. Ook te Dirkshorn en in Waarland ging men met lijsten rond om tegen de aanleg te protesteren. Bijna alle inwoners tekenden. De droogte van vorige zomer is blijkbaar alweer vergeten. 11-03-1922 Noord-Scharwoude De vlaggen worden uitgestoken voor het feit dat de 100e spoorwagon met buizen en materieel voor de waterleiding is aangekomen. 15-05-1922 Noord-Scharwoude B en W van Noord-Scharwoude maken bekend dat i.v.m. de aanleg waterleiding de Dorpsstraat is afgesloten voor rijverkeer. 12-09-1922 Langedijk Op een paar aansluitingen na is geheel Langedijk nu aangesloten op de waterleiding. 27-10-1923 Zuid-Scharwoude Tegen enkele personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het weigeren tot aansluiting op de waterleiding. 27-07-1925 Sint-Pancras Door 169 burgers zijn handtekeningen geplaatst voor aansluiting op de waterleiding. 01-08-1925 Sint-Pancras De raad besloot met 6 stemmen voor en 1 tegen tot aansluiting bij de waterleiding. Tot zover de berichtgeving in de Langedijker Courant. Toch waren er mensen aan de Langedijk die bleven weigeren om het zogenaamde leidingwater te gebruiken. Er was wel een kraan in huis, dat was verplicht, maar die werd niet opengedraaid. Soms werd de kraan helemaal weggetimmerd in een kastje en bleef men het regenwater gebruiken. Gelukkig is dat nu verleden tijd. -22

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 24