Eeri foto die naar de kolffeesten voerde (door jan uw 51e Nationale Kolfwedstrijd. Nog lange tijd heeft Jan de Wit er een scheepswerf gehad, tot op deze plek de basisschool 'De Phoenix' verrees. De naam van de fabriek leeft nog voort in het Oxhoofdpad. Er hebben ooit veel zuurkoolfabrieken bestaan in Ne derland. In 1918 waren dat er zelfs 170. In 1934 echter was hun aantal al teruggelopen tot veertien, waarvan toen al de meeste nog stonden in Langedijk. Heden ten dage is Langedijk nog steeds toonaangevend in de zuurkool, al staan er niet zoveel fabrieken meer. Bronnen: - Blad 'Traditie', een uitgave van het Ned. Centrum voor Volkscultuur in Utrecht, jaargang 2 nummer 4, - Een kijkje in de geschiedenis van Langedijk, Maarten Kuiper Hoorn 1980. De heer P.de Geus ontvangt bloemen. Hij was in 1938 de enige nog in leven zijnde oprichter van de sociëteit 'Op Maat'. V.l.n.r.: Jennie Schoenmaker, Alie Woldhuis, Aris Kist (voorzitter), Piet de Geus, Guurtje de Ruiter, Nel Molenaar, Dieuw Krul. Een foto kan verhelderend werken. Bij het zien van de gebouwen of personen komt meestal het juiste beeld weer naar voren. Het kan echter ook verwarrend wer ken. Dat was het geval toen Langedijker Verleden enige tijd geleden in het bezit kwam van bijgaande foto's. Aanvankelijk werd gedacht aan een dameskolfdub, maar bij nader onderzoek bleek het heel wat anders te zijn. Het had wel te maken met hét kolven maar laten we maar bij het begin beginnen. Het gaat hier om de '51e Nationale Kolfwedstrijd' die gehouden werd in café 'De Roode Leeuw' van 9 t/m 13 september 1938, en georganiseerd door de sociëteit 'Op Maat' te Zuid-Scharwoude. Zoiets komt niet zo maar uit de lucht vallen. Daar gaat heel wat aan vooraf. In de notulen van de genoemde sociëteit werd in de vergadering van januari 1937 ter sprake gebracht de mogelijkheid te onderzoeken om de wedstrijden der Nederlandse Kolfbond, die eens per jaar werden ge houden, hier in Zuid-Scharwoude te laten plaatsvin den. Een daartoe aangewezen commissie, bestaand uit de heren Jb.du Burck, P.Molenaar, J.Kramer en P.Goet, ging dit aan het hoofdbestuur verzoeken. De toezegging werd vlot verleend en spoedig daarna, op 23 maart 1937, werd er uitvoerig vergaderd. Een zwaarwegend punt waren de kosten. Er werd beslo ten om een fonds te vormen en wel onder de vol gende voorwaarden: elke bezoeker van de sociëteit avond moest 10 cent betalen en verder moest ieder lid 2,50 bijdragen aan een te vormen garantiefonds. De genoemde bedragen doen nu misschien wat lach wekkend aan maar we moeten dit zien in de tijd waarin dit plaatsvond. In mei 1938 was een bedrag van 200,- bijeen vergaard. Door het organiseren van attracties tijdens de kolf feesten zou geprobeerd worden meer geld te verza melen. -19-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 21