Een oude foto van de zuurkoolfabriek van Houtkoper uit 1910. H.J. Houtkoper staat in het midden met bolhoed, links van hem Piet Schagen. De man die tweede van links staat, met de grote baard, is Johan Pluister. De man met de pet aan de rechter kant, precies links van de paal is Jan van der Gragt. De motorboot is de eerste motorschuit 'De Nijverheid' van Cor van Schoort Jr, gebouwd in 1906 bij Stoel in Alkmaar. Achterop de schuit staat Cor van Schoort Jr. Rechts een schuit met bloemkool. Op het veilingbordje staat: W.de Geus Koedijk, nr206, 220 stuks. Op 31 maart stopte de productie en korte tijd later werden de machines verkocht. Het einde van een tijd perk. Een andere Duitser, Catzer genaamd, bouwde in 1885 de zuurkoolfabriek 'De Nederlanden'. Deze fabriek is in de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) door de Ne derlandse regering opgekocht en werd in 1919 op geheven. Na diverse bestemmingen, o.a. Dumpstore van Cees van der Zei, werd het gebouw na een brand, die op 4 januari 1979 plaatsvond, afgebroken. Nu staat hier de Rabobank. In 1890 begonnen in Zuid-Scharwoude drie schippers met het inmaken van witte kool. Het waren Pieter Kooy, Cornelis Arends en Gerrit Kramer. Plaats van aan Nic. de Nijs. Naast Kramer was De Nijs een goede tweede in de zuurkool. Van dit bedrijf is heden ten dage niets meer over. De fabriek is overgenomen door de fa. Kramer en de gebouwen vielen op het laatst ten prooi aan de uitbreiding voor 't Melkpad en de Eendrachtstraat. Ook het dorp Oudkarspel kende zijn zuurkoolfabriek en wel die van Hendrik Hart. In 1903 begon deze met zijn vader de inmaak van witte kool. Met de bouw van een fabriekje werd gestart in 1906. Lange tijd heeft de firma Hart aardig zijn partijtje meegeblazen maar in 1968 volgde overname door de NV Luycks. Dit heeft niet erg lang geduurd want enkele jaren later kwam Hart in handen van Kramer uit Zuid-Scharwoude. Het handeling was een schuur achter het huis van Kra mer, nu Dorpsstraat 322. De samenwerking duurde niet lang want in 1893 ging Kramer alleen door. In datzelfde jaar verrees aan de Voorburggracht een zuurkoolfabriek die nu nog steeds bestaat. Ook in 1890 startte Cornelis Bak in Broek op Lange- dijk. Hij bouwde een kleine fabriek aan het Fabrieks- pad, achter het voormalige postkantoor. Na Bak was de fabriek achtereenvolgens eigendom van H.J.Houtkoper en H.Stenneberg en P.Schagen. De laatsten voerden de naam Fa Stenneberg Co. De fabriek is opgeheven in 1973 en op de plek verrezen de huizen van de Wup. Cornelis Berkhouwer begon in 1896 een zuurkool fabriek in Zuid-Scharwoude, die hij in 1917 verkocht merk 'Hart' bestaat nog steeds. In een oude boerderij aan de Polderweg (nu Prins Hendrikkade) in Broek startte Klaas van der Molen (de man van de naar hem genoemde brug naar Heerhugowaard) een zuurkoolfabriek. Na een brand, die de boerderij volledig in de as legde verrees een nieuwe fabriek die van 1912 tot 1948 draaide. Na in 1949 te zijn verbouwd tot koelhuis is het gebouw in middels gesloopt en staat er een dubbel woonhuis. Ook in Broek richtten Simon Bak en W.Bak Czn in 1910 een zuurkoolfabriek op onder de naam 'Het Oxhoofd'. Na enkele jaren nam C.Kostelijk de zaak over, die in feite de koop sloot voor zijn zoon Jacob. Toen die al jong overleed werd de fabriek, mede door de perike len met zuurkool in de Eerste Wereldoorlog, gesloten.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 20