Zoals reeds eerder gezegd zocht ik naar opvullings orders. Derhalve bood ik de montage van de kisten tegen een zeer lage prijs aan. Echter één eis bracht ik zeer nadrukkelijk onder zijn aandacht, exportkisten voor Amerika zouden altijd voorrang bij mij hebben. Het hout werd met wagons aangevoerd uit Duits land. Tussen de bedrijven door maakte ik dus condenskisten, tot hun tevredenheid. Toen, plotse ling begon de export van kool naar de Verenigde Staten en had men daarvoor kisten nodig. Ik had aardig wat personeel en kon dus nogal wat preste ren. De aanmaak van de condenskisten lag stil maar de aanvoer van hout uit Duitsland ging evenwel door. De Condensfabriek en de Duitser schreeuwden op het laatst als magere varkens, de Duitser niet in 't minst. Zo plotseling als de export naar de VS begonnen was, zo plotseling hield de export op. Het was in Neder land namelijk heel erg beginnen te vriezen. Ik had intussen het personeel flink uitgebreid, maar het einde van de export was voor mij geen probleem want ik kon zo overschakelen op condenskisten. Be grijpelijk kon toen heel wat gemaakt worden. De eerste tijd hoorde ik ze niet, ze dachten zeker, hij stopt aanstonds wel weer. De aanmaak werd echter steeds groter. De Ned.Spoorwegen zetten de wagons tegenover mijn fabriek, zodat de kisten via rolbanen op het ijs zo in de wagon geladen werden. Al gauw belde de Condensfabriek op, dat ik maar kalm aan moest doen, hetgeen ik schoorvoetend beloofde. Na een dag of drie, vier vroegen ze hoeveel wagons met kisten er nog onderweg waren. Nou, dat wist ik niet precies. Uiteindelijk moest ik natuurlijk stoppen, of in ieder geval verminderen, maar als je weet dat deze kisten nog met de hand werden gemaakt dan had den veel mensen in ieder geval werk gehad. Toeval of niet?. De fa.Kooij had een jongeman op kantoor genomen, niet een Nederlander maar een Zwitser. Deze jonge man werd mijn vriend. Ook nadat hij na twee jaar vertrokken was, bleven wij vrienden. Hij kreeg een baan bij de heer Fopma aan de Haringvlietstraat in Amsterdam. Naast een kantoor aan de Jacob Obrechtstraat in Amsterdam hadden ze ook een kan toor in Parijs (Olando-Afrique). Plusminus 20 jaar la ter toen ik hem opzocht in Lausanne, kwamen we tot de ontdekking dat de gevulde condenskisten, die ik ooit voor Friesland had gemaakt, naar Cameroun (Afrika) bij hun firma terecht gekomen waren. Over toeval gesproken. Uitbreiding kistenfabriek. Na enige jaren kocht ik ook het nabijgelegen pand van de firma Peijs Co (Klaas Sijpheer) voor 10.000,. Nadien begon ik verder te moderniseren, o.a. een nieuwe zware hechtmachine en een tweekleuren stempelmachine. Zowel boven op de verdieping van de zagerij als in het pand van Sijpheer plaatste ik uiteindelijk tien spijkermachines. Zoals ik reeds in de aanvang vermeldde zocht ik altijd naar opvullingsorders. Veilingkisten waren geen op lossing omdat die vaak op korte termijn geleverd moes ten worden. Wel had ik het assortiment uitgebreid met poterbakken, pallets, gaasbakken enz. Als interessante opvulling waren er orders van Gebr. Langedijk te Venhuizen. Bijna ieder jaar bestelden ze in oktober 3000 gaasbakken, te leveren voor juli vol gend jaar. Het maken van gaasbakken was zeer arbeids intensief. In de loop der tijd was er ook export gekomen van hoofdzakelijk witte kool naar de Britse bezittingen zoals Brits Guyana (Georgetown), Port of Spain en ook nog andere daarbij gelegen eilanden. Alles voor de koelcel met een inhoud per kist van 25 kg. De vracht kosten in de koelcel werden berekend naar kubieke centimeters. De kisten moesten derhalve zo klein mo gelijk gehouden worden. De inhoud bestond uit poepe- witten, lichte kool; succes Denen iets zwaardere kool en later de zwaardere winterkool Deense witten. Ook veel of weinig regen bepaalde vaak het gewicht van de kool en zodoende de grootte van de vereiste kist. Epiloog. De veilingen in Nederland stapten langzamerhand over van hout-emballage op kunststofverpakking. De export van groenten begon ook reeds van containers gebruik te maken. Twee kistenfabrieken in IJmuiden verdwe nen van het toneel. Export van vis gebeurde in kunst stof. De voordelen waren dat het goedkoper was en een betere isolatie gaf. Eind 1974 begon de liquidatie van Blom's Kistenfabriek. De houtloodsen werden verkocht aan Boy Limmen, sloopbedrijf te Schagen. De grond ervan werd via ma kelaar De Jager verkocht aan aannemer Tauber uit Oudkarspel. Tegelijkertijd had de gemeente Langedijk interesse voor mijn panden aan de Handelskade 27 in Noord-Scharwoude. Hoewel de onderhandelingen over de verkoop drie jaar in beslag namen, werd de kisten- fabricage eind 1974 reeds stilgelegd. Momenteel is niets meer overgebleven van wat eens de kistenfabriek van Blom was. Het maken van de kisten onder toeziend oog van Piet Blom (rechts).

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 18