0 Kistenfabricage. Blom's Kistenfabriek (doorP.Biom) Werk zoeken. In 1992 is hij met zijn vrouw en zoon en inmiddels ook een schoon dochter, hier weer terug geweest. Het werd een emotioneel weer zien. Kees, wiens echte naam Elias Vlessing was, heeft er voor ge zorgd dat de namen van Klaas en Christina Smit op een tegel worden vermeld en dat die tegel in het Yad Vashem, de grot der rechtschap enen onder de volkeren, is inge metseld. Een mooi gebaar aan een paar mensen die deden wat naar hun mening recht en plicht was. Bron: Toendertoid, uitgave St. Waarland van Toen 1995. Christina Zoon en Klaas Smit Een lang niet onbelangrijke nering in Langedijk was destijds de fabricage van kisten. Van deze tak van in dustrie willen we ook graag iets voor het nageslacht bewaren. De heer P.BIom uit Noord-Scharwoude (sinds kort woonachtig in Bergen) was van 1948 tot halver wege jaren '70 eigenaar van zo'n kistenfabriek aan de Handelskade. We hebben hem gevraagd iets op papierte zetten. Hij is in de pen geklommen en heeft enkele voorvallen uit genoemde periode opgeschre ven. We laten hem hierna graag aan 't woord. In 1948 nam ik van mijn vader Dirk Blom de kisten- makerij over. Tot dusver werd gemonteerd kistenhout gekocht, dus niet zelf gezaagd. Na enige jaren werd de behoefte gevoeld om zelf te gaan zagen. Uiteraard moest daarvoor worden gebouwd. De firma Leegwater bouwde toen een tamelijk grote schuur met verdieping. De benedenverdieping was bestemd als zagerij en de verdieping voor kisten- makerij. In de loop der tijd werd een afkortbank (Bolinder), een conische zaagbank en een stempel- machine (voor het bedrukken van de kisten) gekocht. Weliswaar was er werk, maar veel behoefte aan kisten was seizoensgebonden. Het probleem was dan ook opvullings-orders te bemachtigen. In de naoorlogse ja ren was er nog veel op vergunning. In het blad 'Vraag en Aanbod' werd af en toe wel eens iets aangebo den (hout). Zo werd door ene heer Berntsen in Arnhem ook eens wat hout aangeboden. Het bleek voor mij niet geschikt te zijn. Hij zei tegen mij, dat hij misschien wel wat anders voor mij had omdat hij agent was (agentuur) voor een Duitse firma. De heer Berntsen had voor die Duitse firma 100.000 condenskisten verkocht aan de condensfabriek Fries land. Gemonteerde kisten mochten echter niet wor den ingevoerd. Ook gemonteerd kistenhout niet, al leen lang hout op breedte en dikte. Alle andere be werkingen moesten in Nederland plaatsvinden. \HEERHUGh OV

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 17