Een gebeurtenis om nooit te vergeten (door jan uw In Alkmaar aangekomen moesten ze wel een tijdje wachten op het Broeker Spoortje. Na een kort ritje kwam de hele ploeg uiteindelijk weer behouden aan op het stationnetje bij het Zuiderdel in Broek. Geluk kig lag schipper Kooij al klaar met zijn schuit zodat ze niet hoefden te wachten. Nu duurde het niet lang meer alvorens ze achter de huizen langsvoeren van Broek en Zuid-Scharwoude, onder de talloze bruggen door. Bij de Katholieke kerk wisten ze dat ze weer in hun eigen dorp terug waren. Achter het gemeentehuis, bij de brug van de Raadhuisbuurt legde schipper Kooij aan. Verscheidene ouders stonden op de kant al te wach ten om hun vermoeide kroost mee naar huis te ne men. De afrekening. Voor het uitstapje naar Schoorl en Bergen was men ƒ.145,15 kwijt, voor het dagje Artis 'slechts' 123,95. De zes zieke kinderen kregen een aardigheidje, wat totaal 10,- kostte. Na nog wat losse onkosten bij elkaar te hebben gesprokkeld bleek van het ingeza melde geld 16,52 1/2 overgebleven. Dominee Staal presenteerde de eindafrekening aan Jan Keizer en burgemeester Brinkman. Toen die tot de conclusie kwamen dat alles tot op de halve cent was verant woord zetten zij hun handtekening eronder. Het was 14 juli 1910. Bronnen: - Rekening en verantwoording Schoolfeest N.Scharwoude, Juli 1910, Archief LV. - Een groet uit Noord-Holland, J.Th.Balk, Meijer Pers Amsterdam 1977. - Stoomtrams rond Alkmaar, J.Kok, Pirola Schoorl 1981. - Mededelingen van de heer P.Baltus te Bergen NH - Hist.Atlas Noord-Holland, Robas Den lip 1989. - Ach Lieve Tijd Alkmaar, Waanders Zwolle 1988. - Regionaal Archief Alkmaar; illustratie Uitspanning M.Bregman Inleiding. De watermolen D van de polder Geestmerambacht, dicht bij het Oosterdel, bekend onder de naam 'Broekermolen', had in het jaar 1936 een grote onderhoudsbeurt nodig. Het polderbestuur van het Geestmerambacht vond het noodzakelijk dat deze molen in geval van nood kon draaien en weer dienst kon doen als watermolen. De molen was trouwens ook in 1868 voor dit doel gebouwd. Er moest daarvoor echter een vrij ingrijpende repa ratie plaatsvinden. Een nieuwe ondersteuningsbalk, waarop de wiekenas rust, een zogenaamd wind- peluw, moest worden aangebracht. Een heel werk, maar een nog grotere klus was het aanbrengen van een nieuwe roede, twee wieken dus. De oude hou ten roede werd vervangen door een nieuwe ijzeren. Dit toch wel bijzondere werk werd uitgevoerd door Hendrik Tauber uit Oudkarspel. De mooie Broeker molen, bekend als de 'Molen van Zwaantje'

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 15