Een vast onderdeel was de prachtige apenkooi waar steevast veel mensen naar hun familie stonden te kij ken. De inwendige mens moest ook hier niet worden ver geten. Alle kinderen kregen weer een broodje kaas Er was besloten om de terugreis vanaf Zaandam per spoor te maken. De tocht van Amsterdam naar Zaandam zou per boot gaan. Aan de De Ruyterkade lag de stoomboot Czaar Peter, een gloednieuw schip dat pas twee jaar in de vaart was. De Czaar Peter kon De apenkooi in Artis en twee glazen melk. De melk bleek even duur als bij Kos op het Damrak, namelijk 5 cent per glas. De broodjes waren aanmerkelijk duurder. Bij Kos betaal den ze maar 7 1/2 cent, hier kostte één broodje kaas wel een dubbeltje. De terugreis. De vermoeidheid sloeg toe en het werd tijd om de terugreis weerte aanvaarden. Na opnieuw een wan deling door Amsterdam wachtte voor iedereen bij de weduwe Koppen aan de Kalverstraat 36 een smul partij. Kinderen zowel als volwassenen kregen een portie poffertjes plus een portie 'wafelen' a dertig cent per persoon. De weduwe Koppen kreeg een kwartje fooi toe. 1500 passagiers vervoeren. Om vier uur vertrok het schip richting Zaandam. Twintig minuten later pas seerde het de Hembrug en weer tien minuten later legde het aan bij de sluis in Zaandam. De gehele over tocht had 5,- gekost dankzij het feit dat veertien kin deren nog voor half geld meemochten omdat ze be neden de tien jaar waren. Lopende ging het vervolgens naar het station van Zaandam. Daar waren ze precies op tijd om de trein naar Alkmaar nog te halen. De locomotief stond al driftig te snuiven. Tijdens de rit kregen alle kinderen een bruidssuiker om lekker op te zuigen. Meester was zo kien geweest om acht pond van de zoetigheid aan te schaffen toen zij door Amsterdam liepen. Hij had ook zorgvuldig geno teerd dat ze waren gekocht 'vlak vooraan in de Nieuwendijk, links van de Dam'. Het station te Broek op Langedijk

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 14