M. BREGMAN Si Vandaar rechtsaf naar de badplaats alwaar ze zich zelf tracteerden op een hartversterkinq bil' Jacob Halff. "Weetje dat ze hier erg lekkere kantkoek verkopen," deelde één van de leraren mee. Onder het motto 'de biene benne nou toch nat', be sloot men om een stuk van deze lekkere koek te pro beren. Ze zaten gezellig en liepen daarna nog even langs de zeekant maar dan was het toch weer hoog tijd om naar Bergen terug te gaan. De kinderen waren bij Duinvermaak intussen wat moegespeeld. Ze hadden allemaal nog twee brood jes met boterhamworst en een korstje gekregen. De paarden werden weer ingespannen, de stal knechts kregen een fooitje en het hele gezelschap klom weer op de wagens. Eerst reed de stoet nog door de beboste lanen van Bergen maar toen ze op de Bergerweg kwamen werd de begroeiing allengs dunner. Toen ze de bebouwing al even achter zich gelaten hadden en de Wognummerbuurt van Alkmaar al in zicht kwam hiel den de paarden halt. "Weerom stoppe we hier meister?", vroeg één van de kinderen. "Wel m'n jongen, hier is een tol op de grens van Ber gen en Alkmaar, ledereen die hier langs gaat moet tol betalen anders gaat de slagboom niet open." Het bleek dat voor elk rijtuig 60 cent moest worden betaald. Daarna ging de boom open en mochten ze doorrijden. Ze waren nu gauw in Alkmaar, kruisten de spoorwegovergang en reden weldra langs het sta tion. Daarna ging het rechtsaf langs de Kanaalkade en aan het einde daarvan de Friesebrug over. Pal over die brug stond de uitspanning van M.Bregman 'Stal en Logementhouder', één van de 26 pleisterplaat sen die Alkmaar in die dagen nog rijk was. De Friese brug lag toen nog iets westelijker dan de huidige, recht tegenover de Herenstraat. Bregman had zijn zaak op de plek nu rechts van de oprit naar de Friese brug, daar waar nu een parkeerplaats is. In later ja ren droeg het de naam 'Café Noord-Holland'. Alle 13 paarden werden weer uitgespannen en de kin deren werden voor de laatste keer voorzien van een glas melk. Het oponthoud duurde deze keer wat kor ter omdat de dag al flink begon op te schieten. Voor de laatste keer besteeg iedereen weer de rijtuigen en werd er koers gezet richting Langedijk. Langs de Friese weg reed de karavaan, om vervolgens de meelmolen Het Roode Hert en de houtzaagmolen De Ruyter te passeren. Bij de brug over de Hoornsche vaart hadden de kinderen een schitterend uitzicht op de sluis en de zes molens aldaar. De meesters en juf frouwen gaven uitleg over de functie van deze strijk molens. Ook de overhaal, waarvan er nog één te zien was, kreeg ruime belangstelling. Langs de Zeswielen ging het tot de stoet bij de Halve- maansbrug uiteindelijk de Nollen opreed. Het dorp Sint-Pancras was bij de meeste kinderen niet geheel onbekend ofschoon ze er bijna nooit kwamen. Opval lend was, zo zeiden de begeleiders, dat dit dorp een zandige ondergrond had, iets dat Langedijk niet kende. Het dorp was gebouwd op een uitloper van een zand- rug die vanuit Kennemerland naar het noorden liep. Toen de rijtuigen de Twuyverweg opreden en de grens met Broek naderden, begonnen de kinderen te zin gen, aangevoerd door de begeleiders. Dit duurde zo lang ze door Broek en Zuid-Scharwoude reden. Bij de gemeentegrens van Noord-Scharwoude aangekomen steeg een luid gejuich op waardoor verschillende ouders hun huis uitkwamen. Voor het gemeentehuis aangekomen werd het een drukte van belang. Kinderen werden afgehaald door hun moeders, onderwijzend personeel liep druk rege lend heen en weer, koetsiers kregen een fooi en het enige dat men wilde was zo snel mogelijk naar huis. Het schoolfeest was ten einde. Het schoolreisje van de hogere klassen. De groep van de hogere klassen was veel kleiner dan die van de lagere. Dit zal de reden geweest zijn dat er geen inkopen van te voren werden gedaan. Alle verte ringen zouden onderweg worden gekocht, ofschoon vooraf wel schriftelijk reserveringen waren gedaan. Uit vorige schoolreisjes waren al enkele adressen bekend. Zo konden C.Kos op het Damrak en de weduwe P.Koppen in de Kalverstraat 36 rekenen op de komst van 64 kinderen en hun 8 begeleiders. Voor de terugtocht werd alvast een afspraak gemaakt met schipper N.Kooij om de stoet van Broek naar Noord-Scharwoude te varen. Ze zouden dan met het Broeker spoortje komen en het laatste stuk varend af leggen. Logisch, want de kinderen zouden dan te moe zijn om nog naar huis te lopen. Stal- cn Logementhouder Verhuurder van Paard en FRÏESCHE BRUG Tevens gelegenheid tot stalling van vee De reis. Voor het echter zover was moesten kinderen en bege leiders nog wel een flink stuk (wel zo'n drieëneenhalve kilometer) tippelen naar het station Noord- Scharwoude. De naam van dit station klonk bedrieg lijk. Menigeen zal raar opgekeken hebben als hij dacht 'Ha, een station in de plaats waar ik moet zijn'. Ver geet het maar, het lag feitelijk in Heerhugowaard aan een zijlaantje van de Laanderweg. a t

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 12