A jh Jfe Op een mooie dag in juli van het jaar 1910 vertrokken zes paard en wagens uit Noord-Scharwoude. De dag vantevoren had men de wagens al mogen versieren met bogen van kippengaas waarin klimop en papie ren roosjes waren gestoken. Uitgezwaaid door moe ders en andere belangstellenden zette de stoet zich in beweging. Verbindingswegen die oost-west lopen waren er nog niet, dus reed men over Oudkarspel, langs de Ambachtsdijk naar Kalverdijk. Bij het zuideind van Tuitjenhorn ging het linksaf de Oostwal op, dwars door Warmenhuizen. Aan de westkant ging het over de Oudewal en de Westfriesedijk richting Schoorldam. Nadat alle wagens de vlotbrug aldaar waren gepas seerd lag de weg richting Schoorl voor hen. Het was een gekakel van jewelste op de wagens. Maar niet alleen de kinderen genoten, ook de volwassenen waren een leuk dagje uit. De feestvreugde steeg ten top toen de uitspanning van Timmerman bij het klim- duin in Schoorl in zicht kwam. "Allemaal netjes uitstappen," riepen de meesters, juf frouwen en begeleiders, "en bij de paarden vandaan blijven!" De kinderen klommen allemaal uit de rijtuigen, waarna een paar stalknechts zich over de paarden ontferm den. "Kinderen, luister allemaal goed," werd er weer om geroepen, "jullie krijgen zo direct een broodje en een glas melk." Brood en melk waren in korte tijd verorberd en daarna vlogen de kinderen naar het klimduin tegenover de uitspanning. Wat een pret, eerst bij het duin opklauteren en dan proberen hardlopend naar bene den te gaan. Natuurlijk duikelde menigeen over de kop. Dat ze daarbij flink onder het zand raakten mocht niet hinderen. Ook enkele begeleiders werden meege troond, maar toen één van de mannen halverwege het duin zodanig struikelde dat de bol uit zijn strooien hoed vloog, was het met de pret gedaan. De speeltuin bij Duinvermaak De glijbaan werd verkend, (foto's P. Mooij te Bergen) Aan lange tafels aten de kinderen hun broodjes met boterhamworst. De 137 glazen melk en de onkosten voor het stallen van de paarden werden afgerekend. Het stal personeel kreeg een gepaste fooi en daarna reed de karavaan de Duinweg af richting Bergen. De kinderen keken hun ogen uit. Zoveel bomen zag je niet op Langedijk. Onder het rijden kregen de kin deren de meegenomen bruidssuikers uitgedeeld. Nou, dat kregen ze ook niet alle dagen. Smullend en zuigend kwam langzamerhand de Heerlijkheid Ber gen in zicht. Ze hadden geluk, net dat ze de Heerenweg afreden kruiste daar de stoomtram 'Neus hoorn' naar Bergen aan Zee de weg. Het onderwij zend personeel vertelde aan de kinderen dat pas vorig jaar juni de tramlijn was doorgetrokken naar Bergen aan Zee. De tram van Alkmaar naar Bergen bestond sinds 1905. De rijtuigen draaiden even later de Breelaan in. De tuin van 'Duinvermaak' was de bestemming van het gezelschap. Nadat ook hier de paarden weer waren toevertrouwd aan de stalknechts werden de kinde ren getracteerd op limonade. Elk kind kreeg er een meegebrachte Beukelaar bij. Toen was het tijd om de glijbaan in de speeltuin te gaan verkennen. On derwijl dat de kinderen ravotten deed een deel on derwijzers en begeleiders zich tegoed aan een kop koffie. Een ander deel maakte van de gelegenheid gebruik om per brik naar Egmond aan Zee te gaan. Via de Eeuwige Laan ging het langs 'De Franschman', door Wimmenum en 't Woud naar Egmond aan den Hoef.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1998 | | pagina 11