Hoe het een dorpsgenoot verging (door Jan IJff). Beroemd is dit stukje land inmiddels omdat tot voor een paar jaar geleden bijna niemand van dit akkertje had gehoord. Waarschijnlijk heeft men het altijd gehouden voor een uitstulping van het talud van de Twuyverweg. Door de plannen van de gemeente Langedijk is het Otterplaatje in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Het lijkt wel de kant op te gaan dat het Otterplaatje zal worden gespaard. Het is vrijwel zeker dat er ooit otters op het akkertje hebben liggen 'spragen' in de zon. De naam 'plaat' duidt op een vaste ondergrond. Er zijn meer perceelsnamen met de toevoeging 'plaat' in de buurt. De Groenveldsweid. De weid die ooit behoorde aan burgemeester Groenvelt van Oudkarspel, werd daarom Groenvelds weid genoemd. De weid lag aan het einde van de Luizeknip, op het Noordeinde van Oudkarspel dus. De beste plaatsaanduiding is ten westen van het café 'De Knip', daar waar nu de verlengde Woudmeers- weg ligt. Burgemeester Groenvelt (met een 't') was een rijk man die ooit een aanzienlijke som geld heeft nage laten aan de Oudkarspeler kerk. Hij bezat ook land in de omgeving, waarvan de weid er één was. De Groenveldsweid (we houden de 'd' maar aan) was met de weg verbonden door middel van een brug. Verder was het stuk land volledig omgeven door water. In het dorsseizoen stond altijd de grote, door een stoommachine aangedreven dorsmachine op de Groenveldsweid opgesteld. De dorsmachine is helaas verbrand. Op 7 augustus 1973 om 23.50 uur ging de boet op de Groenveldsweid, met daarin nog steeds de unieke dorsmachine in vlammen op. Aardig is nog om te vermelden dat achter de weid een soort drie sprong van sloten was waar menig kind heeft leren zwemmen, 't Was daar namelijk mooi 'flook' (ondiep). Een draaiorgel klinkt altijd gezellig. Het hoort echt bij het geluid van de grote stad en we associëren het dan ook vaak met Amsterdamse grachten. Een enkele keer kwam of komt er nog wel eens een draaiorgel in onze dorpen, maar dat begint tot de uitzonderingen te behoren. De man bij het orgel, daar bekommeren wij ons niet om. Het gaat immers om de muziek en dan nog juist om de specifieke draaiorgelklank. Toch krijgen we in dit verhaal juist te maken met de man bij het orgel, de orgeldraaier. Hoe komt iemand ertoe om het beroep van orgel draaier te kiezen? Dat dit niet zomaar een keuze is, maar dat je daar door allerlei omstandigheden zomaar inrolt, dat ondervond Jan de Wit. Jan, geboren in 1934, was de zoon van de huisarts Dr. J.de Wit uit Oudkarspei, de voorganger van Dr. Gerrmann. Uit hetgeen Jan destijds vertelde kunnen we het volgende verhaal samenstellen. Een foto van de bekende dorsmachine op de Groenveldsweid.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1997 | | pagina 5