-f Schagen Fotograaf Niestadt in Zuid-Scharwoude (door Cor Oudendijk). In haar eerste radio-optreden (van TV was nog geen sprake) zong ze de aria van Agate uit 'Der Freischütz' van Carl Maria von Weber, tezamen met het Omroep orkest. Dit was slechts het begin van een grote reeks van concerten, oratoria en liederen-recitals, Heel Nederland trok ze door. Dat ze een mooie stem had werd bewezen in 1948, toen ze meedeed aan het Internationale zangconcours in Scheveningen, dat plaatsvond in het Kurhaus. Van de 165 mededingers eindigde zij bij de laatste twaalf. In 1968 stopte ze haar optredens en ging zich helemaal toeleggen op het zangdocentschap. Stu denten van de Alkmaarse Volksmuziekschool werden mede door haar opgeleid voor het Staatsexamen. Maartje Kliffen stond bekend om haar vakmanschap en was voor haar leerlingen niet de gemakkelijkste. Een goede stem hebben is geen verdienste, die krijg je cadeau. Het goed gebruiken en het op muzikale wijze uitdrukken in een aria is veel belangrijker. Een instrument als de piano of de viool staan veel verder van je af dan het instrument dat de menselijke stem heet. Daar kun je je hart in laten spreken. Ook moet een zanger of zangeres een heel goede conditie hebben. Zingen is lichamelijk en psychisch een be hoorlijk zwaar beroep. Pensioen. In 1983 vond ze het welletjes en zette een punt achter haar beroep als zangdocente. Haar studenten boden haar een schitterend afscheidsconcert aan. Naar aanleiding daarvan schreef Annette Snaas een korte levensbeschrijving van Maartje Kliffen, waaruit in dit artikel enkele fragmenten zijn verteld. Onder haar studenten bevonden zich bekende na men, althans voor de Langedijker operetteliefheb bers, zoals lepje Musch en Karin van de Bos, maar ook de bekende Gerda van Zelm. Over haar altijd nog hoorbare Westfriese accent geeft Maartje zelf een mooi antwoord. 'Je hoeft de streek waar je vandaan komt niet te verloochenen. Ik hou van dit land en vooral van de Westfriese humor. Van oudsher werken de Westfriezen op het land en met de natuur. Daarom hebben ze iets natuurlijks over zich. Dat vind ik een pluspunt voor deze mensen.' In het boekje 'De familie Niestadt' van P.Dekker (Pirola, december 1993) wordt uitvoerig de van oorsprong Duitse familie Niestadt besproken. Oorspronkelijk waren de Niestadten kleermaker, maar later werden zij vooral bekend als fotografen. De gebroeders Niestadt startten in eerste instantie hun foto-atelier in Sint-Maartensbrug. Al spoedig duikt de naam Niestadt op in Dirkshorn en later aan de Hoep (nu Molenstraat) in Schagen. We spreken nu van de periode rond de eeuwwisseling. Kort na 1900 kwam de fotozaak aan de Lage Zijde (Gedempte Gracht) in Schagen. We komen nu bij een voor Langedijk interessant tijdvak. Het blijkt namelijk dat het Schager foto atelier rond 1904 een filiaal opende in Zuid-Schar woude. Dat dit niet zomaar uit de lucht gegrepen is blijkt uit een fotostempel op de achterkant van een portret uit die tijd. Het Langedijker filiaal schijnt rond 1909 weer te zijn opgeheven toen er aan de Gouds bloemgracht in Medemblik een vestiging werd geopend. sA® B-.67 'l; iévsMfiool De achterkant van een foto genomen door Niestadt, met daarop de aanduiding van het filiaal te Zuid-Scharwoude. Met een motor met voorspan reden Wilhelm Heinrich Niestadt en Maaike van Rijswijk van Schagen naar Zuid-Scharwoude. (illustraties overgenomen uit het boekje 'De familie Niestadt') i 'S' .:r. tl rl richting voor Ve-grootingen

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1997 | | pagina 21