de ruzie ging bemoeien lag hij binnen enkele tellen op de grond, terwijl Abraham de stok wegslingerde. Hierop schoten twee anderen te hulp, te weten de muzikant Ariën Kossen en Pieter Does. Gezamenlijk konden ze de in het nauw gebrachte Jan ontzetten. De ouwe veldwachter lag binnen twee tellen op de grond. Aangifte. Jan ging op hoge benen naar de burgemeester, die in die tijd ook waarnemend commissaris van politie was. Hier vertelde Jan met een bebloede kop zijn verhaal. De burgemeester ging niet over één nacht ijs. Hij wist uit ervaring dat elke zaak twee kanten heeft en be sloot allereerst om de dienaar van politie Jan Stam mes te horen. Deze verklaarde dat alles zo was ge gaan zoals Jan Wahlen had gezegd. Ook Ariën Kossen en Pieter Does waren het hier.volledig mee eens en gaven duidelijkte kennen dat Abraham zonder enige aanleiding was begonnen met vechten. Het beste was dus om Abraham zelf te vragen. Na een dag was die weer wat helderder en hij ver telde dat hij zich niets meer van het gebeurde kon herinneren, omdat hij stomdronken was geweest. Wel wist hij nog dat hij slaags was geraakt met zijn broer, maar verder was het een zwarte vlek in zijn geheugen. 'Misschien zou het goed zijn, zei hij, om mijn vrouw Neeltje Bommer te vragen naar de juiste toedracht.' Ook Jan Verwer senior en Jan Verwer ju nior, die in Zuid-Scharwoude woonden, zouden wel het één en ander kunnen vertellen. Het verhaal van Neeltje Bommer. Neeltje Bommer werd opgetrommeld. Deze vertelde een geheel ander verhaal. Samen met haar man Abra ham Wahlen zat ze in de herberg van Pieter Kooijman. Ze zei tegen haar man: 'Je moet opstaan en te melken gaan.' Abraham stond op, liep de deur uit naar dé Gruttersbrug (Molenkadebrug) en riep onderwijl naar Neeltje:'Kom, ga mee te melken.' Hierop riep Pieter Does, staande voor de herberg van Jan Wahlen, enige onaangename dingen. Abraham, die dat hoorde, werd kwaad en mede doordat hij teveel gedronken had, liep hij op Pieter Does af. Zijn broer Jan Wahlen lokte ze in huis en riep nog naar hem: 'Ik lust je.' In huis zijn ze gaan vechten. Verder vertelde ze nog dat haar man door Pieter Does en Jan Wahlen was geslagen en dat Jan door de gla zen deur was gevallen, waardoor hij zijn verwondin gen had opgelopen. Zelf had Neeltje van Pieter Does drie klappen gehad op haar hoofd en armen. Ze was toen naar huis gegaan en haar man was later door een ander thuis gebracht. Tot zover de lezing van Neeltje Bommer. Een wat fantastisch verhaal, waarvan de burgemeester het zijne gedacht zal hebben. De afloop. Tot slot werden nog opgeroepen de door Abraham opgegeven getuigen, namelijk Jan Verwer junior en senior uit Zuid-Scharwoude. Deze verklaarden niets te hebben gezien en gehoord. Zij konden zich dan ook niet voorstellen dat Abraham Wahlen hen als getuige had opgegeven. Het is kermis en dan moet je wat door de vingers zien, zal de burgervader gedacht hebben. De lezing van Neeltje Bommer was geheel in tegenspraak met die van de anderen. Onderling regelen is vaak het beste en dat gebeurde dan ook. Maar.dat de kermissen van vroeger één en al gezelligheid waren, dat gaat in dit geval niet op. Jan IJff De naam Wahlen. Abraham en Jan Wahlen waren zoons van Lourens Wahlen en Immetje Knobbe. Beide waren geboren in Oudkarspel, Abraham in 1801 en Jan in 1805. Hun oudere broer Hermanus, die geboren moet zijn rond 1800, maar ook hun jongere broer Willem (1808) waren 'kledermaker'. Ook Jan, die in 1835 nog tap per was, bleekin 1850kleermakertezijn. Hijtrouwde toen als weduwnaar van Aagje Blom met Dina Els- wijk uit Obdam. Abraham en Jan zijn beiden niet oud geworden. Abraham overleed te Noord-Scharwoude op 16 mei 1850. Zijn vrouw Neeltje Bommer was toen ook al overleden. Jan Wahlen is maar ruim vijfjaar getrouwd geweest met Dina Elswijk, want hij overleed op 4 januari 1856. Ook toen stond hij nog te boek als 'Kledermaker'. Dina, die reeds eerder weduwe geworden was van Jan Berkhout, vertrok naar Bergen. De naam Wahlen komt momenteel niet meer voor op Langedijk. De voornaam van Immetje Knobbe is in de familie Wahlen doorvernoemd. Zodoende dat Emmy Schrijver, gehuwd met Cor Geerling, venoemd werd naar grootmoeder Immetje Wahlen. De moeder van Jack Pater uit Zuid-Scharwoude was een Wahlen die nog binnen ons historisch gezichts veld ligt. Zij, Anna Wahlen geboren op 11 februari 1917 aan de Pikstraat B 128, was een dochter van Nicolaas (Klaas) Wahlen, in 1887 geboren te Noord- Scharwoude, en Catharina Commandeur, die in 1889 in Obdam ter wereld kwam. Nicolaas Wahlen was op zijn beurt weer een zoon van Lourentius Wahlen en Trijntje Bos. Lourentius werd in Zuid-Scharwoude geboren in 1843, zijn vrouw in Oudkarspel in 1844.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 7