De tappersaffaire van Jan Wahlen, ofwel een herberg in Noord-Scharwoude. Kermissen in vroeger tijden worden vaak beschreven als gezellige buurtfeesten. Vooral in de kleinere dorpen. Veel familie kwam ter ere van de kermis op bezoek en behalve het kermisfeest waren het ook vaak familie bijeenkomsten. Toch worden de gebeurtenissen van vroeger wel eens wat verheerlijkt en niet altijd was alles koek en ei. Dat ondervond ook Jan Wahlen. De tappersaffaire. Deze Jan Wahlen had een herberg, of zoals het in de oude stukken staat beschreven "een tappersaffaire". Per slot speelt dit verhaal in het jaar 1835. De tapperij van Jan moet hebben gestaan even ten noorden van de Molenkade of zoals in die tijd genoemd "het Noordereiland". Heel lang heeftop deze plaats een herberg gestaan onder de naam Café Centrum, maar in de vijftiger jaren werd het na verbouwing Radio Vlug. Thans in 1996 is het geheel omgebouwd tot lunchroom van bakker Jonker. naamd, had bepaald een wat kwade dronk over zich. Op een zeker moment komen dan, na wat drank, de meningsverschillen naar boven. Aanvankelijk ge beurde er niets. Nadat hij wat jenever had gedron ken ging Abraham weer weg naar de kroeg van Pieter Kooijman. Ook daar dronk hij wat jenever en keerde vervolgens terug naar de tapperij van zijn broer. Schulden. Jan had zijn broer Abraham in de laatste weken al een paar maal gemaand om de schuld die hij bij hem Aquarel van de Dorpsstraat te Noord-Scharwoude met links de Gruttersbrug naar het Noordereiland, oftewel naar de Molenkade. In het midden het café dat later 't Centrum heette. Kermis. Maar laten we terugkeren naar 1835 en om precies te zijn, naar 6 september. Dat was de eerste kermis dag in Noord-Scharwoude in die tijd. Jan had, om de feestvreugde wat te vergroten, een muzikant in dienst genomen, Arien Kossen genaamd. Die was behalve muzikant ook klokkenmaker en woonde op de hoek van de Dorpsstraat en de Kerkelaan. Alles liep prima. Er werd goed verkocht en Jan kon met genoegen kijken naar de klanten die zich ver maakten bij de muziek van Ariën Kossen. Het ging goed totin de loop van de middag de broer van Jan Wahlen binnen kwam. Deze broer, Abraham ge had, groot acht gulden, wat in die tijd zo ongeveer een heel weekloon was, nu maar eens af te betalen. Hij begon hierover te ruzieën wat uitliep op vechten en krabben. Dit was nog duidelijk te zien want Jan zijn kop zat nog vol met bloed en was behoorlijk beschadigd. Abraham was een veel sterkere kerel van 34 jaar oud en Jan moest al gauw om hulp roepen. Gelukkig was de veldwachter ook in de herberg en men zou denken, dan is zo'n vechtpartij wel gauw beslecht. Vergeet het maar gauw. Van de veldwach ter, Jan Stammes, moest je niet teveel verwachten. Hij was 75 jaar oud en hoewel hij gewapend was met een stok, stelde het niet veel voor. Toen hij zich met

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 6