Op pagina 3 wordt de schepenbank vergeleken met de gemeenteraad. Hierbij de volgende kanttekening. In het rechthuis zetelde de Schepenbank die rechts prak in civiele zaken (te vergelijken met het latere Kantongerecht). De schout trad op als eiser. Zijn func tie was gelijk aan die van de huidige Officier van Jus titie. In rechtszaken waar lijfstraffen, zoals geseling en de doodstraf, geëist konden worden spanden Schepe nen de Vierschaar en trad de Baljuw op als eiser. De huidige gemeenteraad is meerte vergelijken met de vroegere Vroedschap of Rijkdom. Dat was een college bestaande uit de meest gegoeden in het dorp. Zij vormden het dorpsbestuur. Tot zover de heer Geus, met dank voor zijn uitge breide uiteenzetting. Iets anders mét betrekking tot het Regthuis is het wapen in de noordmuur. Tot nu toe gingen wij er van uit dat dit het wapen van de familie Van Teylingen was. Een bezoeker merkte evenwel laatst op dat hij bijna zeker wist dat het afgebeelde wa pen dat van Brederode was. Dit zou mogelijk zijn omdat de Van Brederodes ooit schout van Oudkar spel zijn geweest. De dwarsbalk, die in het wapen dwars over de leeuw loopt, zou duiden op een bastaardtak van de adellijke familie. Ook dit kan klop pen met eerdere berichten over de schout Van Brederode. We komen hier nog nader op terug. Een familie uit Zuid-Scharwoude. Mevrouw Spaans-Engeringh uit Alkmaar sprak kort na het verschijnen van het eerste nummer met een tante van haar. Deze tante wist te vertellen dat Alida Bolten zonder twijfel haar hoedenwinkel had in een huis met een torentje. Dit kan alleen maar Dorps straat 462 geweest zijn, het pand waar nu Poco Loco zit. Deze hoedenzaak was tot nu toe het meest be kend als die van Klaartje Kos-Storm. Uit een Langedijker Courant vernemen we dat zij op 5 maart 1921 de zaak overnam van M.Booriacker-van der Molen. Alida Bolten kan vóór Boonacker de hoeden zaak in eigendom hebben gehad of er gewerkt heb ben. De Dorpsstraat in Zuid-Scharwoude met rechts de genoemde hoedenwinkel. Van het beeldbepalende pand met het karakteris tieke torentje is bekend dat het later is gesloopt om plaatste maken vooreen veel minder sierlijk gebouw, Jan Vennik dreef er in de jaren vijftig een meubel zaak, later opgevolgd door Jan Stam. Hierna was het enige jaren de zaak van Hink Sport. Na een firma in computers zat er een tijdje Cuma, ook een zaak op computergebied. Sinds begin 1995 is het de reeds genoemde spijkerbroekenwinkel Poco Loco. Schoolfeest in 1920. In het artikeltje over het schoolreisje in 1920 ontdekte mevrouw Kout-de Geus dat Bram de Geus gekoppeld was aan Dien Kuyt. Bram was echter getrouwd met Gré Kuyt. De bewuste Dien trouwde met Arie Kist, zoon van postkantoorhouder Aris Kist en Aafje Langedijk uit Zuid-Scharwoude. Aanvulling op de familie Bekker. De heer P.Baltus uit Bergen meldde ons dat de com binatie Bekker-Smit nog op een andere manier voor kwam. Gerrit Bekker (1850-1935), die woonde op de Pikstraat 5 in Noord-Scharwoude, was getrouwd met Neeltje Smit (1855-1928). Zij hadden drie dochters, Ida (IJtje), Aafje en Aaltje en tevens een zoon Hendrikus (Riek). Zowel vader Gerrit als zoon Riek waren jager. Op bijgaande foto, die wij van de heer Baltus kregen, staan vader en zoon Bekker afgebeeld in jachttenue. Aanvulling op de foto van de gemeente raad. Het onderschrift bij de foto van de gemeenteraad van Zuid-Scharwoude is iets te algemeen. Naast het gemeentebestuur is ook het polderbestuur vertegen woordigd, zodoende dat Teunis Kostelijk de voorzittershamer hanteert en niet de burgemeester.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 4