Voorwoord. Reacties op het 1e nummer. Wij zijn blij dat wij u het tweede blad 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid' kunnen aanbieden. Gezien de vele positieve reacties van onze donateurs is dit voor ons een reden geweest om door te gaan. Ik ben van mening dat de redactie er ook deze keer weer in is geslaagd een goed blad voor u samen te stellen. Onze dank gaat weer uit naar de Rabobank Langedijk, die evenals vorig jaar deze uitgave financieel heeft ondersteund. Ik hoop dan ook dat u er weer veel genoegen aan zult beleven. Mocht u enige op- of aanmerking hebben dan horen wij dat graag van u. Jan Wijn, voorzitter. Het eerste nummer van ons blad is goed ontvangen. Af en toe was er een klein foutje ingeslopen maar geluk kig waren er enkele lezers die ons nog op een foutje wezen of aanvullende informatie gaven. De aanbieding van het eerste nummer van ons blad aan de toenmalige wethouder van cultuur Jan Vlug. Staande v.l.n.r. Ida Tauber, Janny Meinsma, Ria Put, Jan Vlug, Jan Wijn en Cor Oudendijk. Zittend Jan IJff en Cees Rutsen. Bestuurslid Jaap de Groot ontbrak op dat moment. 't Regthuis in Oudkarspel. De heer J.P.Geus uit Capelle aan den IJssel, geen on bekende op het gebied van de historie, stuurde ons de volgende aanvulling. Op pagina 2 is sprake van een Ambachtsheerlijkheid. Oudkarspel was echter een Vrije of Hoge Heerlijk heid met een eigen baljuw. De heerlijkheid Oudkar spel kwam na de liquidatie van het graafschap Egmond in bezit van de Staten van Holland. De heer lijkheid zelf werd in 1607 door de staten verkocht en bleef daarna in particulier bezit. De uitverkoop van de Ambachtsheerlijkheden was een afzonderlijke zaak en vond plaats in het tijdvak 1722-1740. Het betrof o.a. de Ambachtsheerlijkhe den: Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude, Broek op Langedijk, Sint-Pancras, Koedijk en Oudorp. Het Noordeinde van Koedijk ging krachtens wet van 7 juli 1906 per 1 januari 1907 over naar de gemeente Koedijk.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 3