Een foto vol met smeden Een grote groep smeden die in 1932 kennelijk een aanleiding hadden om gezamenlijk op een foto ver eeuwigd te worden. Evenals in andere beroepen waren de smeden verenigd in een bond, in dit geval de Bond van Smeden Patroons in Nederland, kort weg B.S.P.N. Onder het motto 'samen ben je sterker' werden afspraken gemaakt over bijvoorbeeld werk tijden, getuige een bekendmaking in de Langedijker Courant van november 1920. Veel bestuurs wisselingen lijken er niette hebben plaatsgevonden want Boon en Modder waren zowel in 1920 als in 1932 respectievelijk voorzitter en secretaris. P.Groen was smid aan de Benedenweg, niet ver van de Zandboschlaan. Hij woonde daar met zijn vrouw Geertje Ploeger. Nu is op dit adres (Benedenweg 167) glashandel Bekker gevestigd. Karei Bos Kzn, een smid uit Koedijk. De familie Bos was en is op Koedijk nog steeds synoniem voor sme den. Aan de Kanaaldijk 122 bestaat ook nu rrög de firma K.Bos en Zonen. Karei Bos was evenals zijn half broers Cornelis en Klaas en zijn broers Jan en Frederik zijn hele leven smid. Cees Koning uit Broek op Langedijk had zijn bedrijf aan de Dorpsstraat, daar waar nu Jan Hartman zijn muziekwinkel heeft. Na Koning heeft de firma Sterringa in dit pand gezeten en nog weer later Piet Gootjes met zijn Doe-het-zelfzaak 'Het Spijkertje', Dorpsstraat 65. Maarten Riedel nam in 1909 een wagenmakerij over aan de Bovenweg in Sint-Pancras en begon er zijn smederij. Nu is dit Vroegop leerhandel, Bovenweg 62. K.van Bodegraven uit Heerhugowaard is tot op dit moment helaas niets van bekend. Jan Woldhuis staat met een verkeerde naam geschre ven (Wolthuis met een 't'). Hij leeft met zijn naam nog voort in de firma Woldhuis. Jan was smid aan het zuideinde van Zuid-Scharwoude. Piet Blom Bzn was smid in Oudkarspel aan de Dorps straat, waar nu de Kasteelstraat uitkomt. Bij de smederij stond nog een travalje opgesteld. In zo'n travalje, een stevig raamwerk van balken werden paarden beslagen en kreeg af en toe een stier een ring door zijn neus. R.Vroling was de vader van Jan Vroling die later ook smid was in Zuid-Scharwoude. Vader Vroling echter had zijn smederij in een stokoud huis waar later een nieuwe woning werd gebouwd aan de Dorpsstraat 482 voor Jan Zijp.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 26