weifififf vv// Petrus, die in 1810 geboren werd op huize 'Kerklust' te Sint-Maartensbrug, was het vierde kind van Ds Ausonius Greidanus en Metje Pluim. Hij studeerde eerst theologie te Leiden. Hiermee volgde hij zijn vader, diverse voorvaderen en familieleden want in de familie Greidanus zaten veel dominees. Kennelijk is de studie toch niet geworden wat ervan verwacht werd omdat hij bij zijn huwelijk in 1836 al handelaar in koloniale waren was. Petrus en zijn vrouw Johanna Hess, dochter van de dominee uit Venhuizen, vestig den zich in Zuid-Scharwoude. Zij bewoonden het pand Dorpsstraat 430 waar zij een kruidenierswinkel dreven en vanaf 1870 een brievenontvangstkantoor. Petrus was dan ook de eerste 'brievengaarder', zeg maar kantoorhouder van de PTT. Tot in de jaren zes tig is het huis kruidenierswinkel geweest. Thans wordt dit pand bewoond door Theo Molenaar en Ans Beers. Petrus Greidanus en Johanna Hess kregen zes kinde ren, Metje, die na een paar dagen al overleed; Niesje, die later trouwde met de onderwijzer Jan Meurs uit Schagen; Ausonius, geboren in 1842; Jacob, geboren in 1844; Petrus, geboren in 1847 en later hoofdonderwijzer te Burgerbrug; Johannes geboren in 1849 en later Brievengaarder in Zuid-Scharwoude. Toen Petrus in 1873 overleed volgde zoon Jacob hem als winkelier op. Zijn oudere broer Ausonius was in middels al banketbakker in Alkmaar geworden. Jacob zette na het overlijden van zijn vader de winkel eerst voort met zijn moeder. Tegenover de kruide nierswinkel stbnd de manufacturenzaak van de firma Böttger, waar later Schene de zaak voortzette. Bij Böttger kwam een meisje van het eiland Texel wer ken, Neeltje Bruyn. Beiden zagen over de weg heen elkaar regelmatig en uiteindelijk resulteerde dit in 1883 in een huwelijk. Beiden waren toen al bijna veertig jaar, waarschijnlijk dat daardoor het huwe lijk kinderloos is gebleven. Zoals gezegd bekleedde Jacob Greidanus jaren een zetel in de gemeenteraad van Zuid-Scharwoude, waarvan verscheidene als wethouder. Broer Johannes, gehuwd met Aagje Pranger, was van 1873 tot 1903 brievengaarder, zodat de naam Greidanus in die jaren niet onbekend was. Toen Neeltje Bruyn in 1918 overleed deed Jacob de kruidenierswinkel over aan Johannes (Jan) Greidanus, de zoon van zijn broer Ausonius uit Alkmaar. Jacob overleed vrij kort daarna in 1921. Johannes was getrouwd met Gerritje Klumpenaar, afkomstig uit Middelie. De naam Klumpenaar stamt uit Mijdrecht waar vader Hillebrand in 1859 werd geboren. Tot in de jaren zestig heeft de winkel van Greidanus bestaan zodat we toch kunnen spreken van een bestaan van zo'n 120 jaar. Het echtpaar kreeg twee zonen, Ausonius en Hille brand, waarvan de oudste Aus en de jongste Bram werd genoemd. Na het overlijden van vader Jan in 1947 heeft de winkel van de weduwe Greidanus nog verscheidene jaren doorgedraaid. Wie herinnert zich haar niet, suiker afwegend in een puntbrief of ma lende aan de grote koffiemolen. Deze molen staat overigens in 't Regthuiste Oudkarspel. /fft J*/?nfijii Een foto van het pand waarin jaren achtereen de kruidenierszaak van Greidanus was gevestigd. Rechts de nog niet verbouwde winkel van Schene. V///

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 22