Greidanus, een Friese naam met een Langedïjker klank. Wie kent niet de bekende kolver Bram Greidanus. De achternaam Greidanus is al zo'n dikke anderhalve eeuw verbonden met Langedijk ofschoon de naam uit Friesland afkomstig is. Het geslacht Greydanus stamt uit Franeker uit het begin van 1600. Daar woonde op een zeker moment Tyaerd Jans in een huis meteen gortmolen 'op de Greyde'. Greide is het Friese woord voor grasland of weiland, zodat de fa milie feitelijk Van der Weide zou kunnen heten. Een zoon van Tyaerd Jans, Jan Tyaerds ging studeren aan de Franeker Hogeschool. Omdat Latijn de taal aan de hogeschool was werd hij ingeschreven als Johannes Theotardi Greydanus. Greydanus is dus niets anders dan de verlatijnste vorm van greyde. Het zou nu te ver voeren om de hele stamboom te behan delen. Voor liefhebbers nog de vermelding dat reeds in 1931 in het maandblad van het Genealogisch Heraldisch Genootschap ;de Nederlandsche Leeuw' een stamboom Idema Greidanus en Pluim Greidanus is verschenen. Van de laatste tak is buiten de provin cie Friesland de ons bekende familie ontstaan, zon der het voorvoegsel Pluim. Al enige tijd geleden kregen wij een foto van het oude magazijn van het Witte Kruis. Dit gebouw stond en staat nog steeds aan de Dorpsstraat in Zuid- Scharwoude, alleen is er later in de gevel 'Groene Kruis' gezet. De Witte Kruisstraat (vroeger Wittekruis- pad) is nog een laatste overblijfsel van de oude naam. De foto, die moet zijn genomen rond 1910, toont ons Jacob Greidanus (met sikje) en de magazijn beheerder Burch Slesker. Van de laatste is tot op dit moment niet zo veel bekend. We weten dat hij ö.a. gemeentewerkman was. Daarnaast was het zijn taak om met de handwagen met rieten kap (op de foto goed zichtbaar) zieken lopend naar het ziekenhuis in Alkmaar te vervoeren. Een verre voorloper van de ambulance dus. Over Slesker zijn we nog wel iets aardigste weten gekomen, maar daarover apart even aan het eind van dit verhaal. Jacob Greidanus was destijds een bekend man in Zuid-Scharwoude. Hij had zitting in de gemeente raad, ook als wethouder en bekleedde daarnaast di verse andere bestuurlijke functies. Jacob stond, net als zijn vader Petrus Greidanus, be kend als 'handelaar in koloniale waren', een voorlo per van het latere kruideniersvak.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 21