De wraak. Als er één ding sterk is veranderd aan de Langedijk, dan is het wel de enorme drukte die de groenteteelt en -export met zich meebracht. Denk maar een aan het vervoer van alle geteelde producten naar de beide vaarveilingen. De groentenexporteurs die 's morgens vroeg in de koopmansbanken zaten om daar op de voordeligste manier hun inkopen te doen. Verder het lossen en laden in de tientallen spoor wagons, voor het vervoer van de producten naar het buitenland. Een niet te vergeten het verladen in de schuiten van de binnenschippers. Er waren ook exporteurs die zelf een opslagplaats hadden om daar bijvoorbeeld de bloemkool in krat ten te verpakken. Ook andere werkzaamheden wer den verricht om de groente voor export gereed te maken. Wie in de jaren vóór 193Ö per schuit de Mosselen- brug passeerde, kon aan de westkant van de brug een grote bedrijvigheid waarnemen. Daar was de opslag en verlaadplaats van de Firma Vroegop. Dit was een grote exportfirma die aanvankelijk werd gedreven door Abram Vroegop. De zaak liep goed en als hulp kwam bij hem in dienst Pieter Deutekom. wel de foto in het voorjaar van 1925. Men vierde de verzending van de 2500e spoorwagon met groente, hetgeen neerkwam op 25 miljoen kilo. Een getal wat aanspreekt en wat dan ook met grote cijfers op de feestelijk versierde wagon werd vermeld. Het bedrijf groeide en vroeg om meer ruimte. Piet Deutekom, de oudste firmant, had het oog laten vallen op een pand aan de Dorpsstraat. Dit was echt geen gewoon huisje. Nee, het week sterk af van de normale tuinderswoningen in Noord-Scharwoude. Het was een woning die er echt uitzag als een villa, destijds gebouwd voor rekening van Jan Slotema- ker en Guurtje de Geus. Slotemaker was een welge stelde tuinbouwer die blijkbaar wel wat geld aan een mooie woning wilde besteden. Langs het huis was een groot oprijpad en erachter een stalling voor rijtuigen en een paardenschuur. Zo zag het er uit in het jaar 1926 toen het pand werd betrokken door Pieter Deutekom. Al gauw werd gedacht aan de bouw van een nieuw kantoor bij dit pand. Per slot van rekening moest je ook toen al met je tijd meegaan. Er werden plan nen en tekeningen gemaakt voor dit nieuwe ge- De verlaad- en inpakplaats van de Firma Vroegop ten westen van de Mosseienbrug. Deze kaart werd als wenskaart gebruikt voor buitenlandse klanten. Blijkbaar hadden Vroegop en Deutekom een zeer goede verstandhouding met elkaar, want na enige tijd werd Pieter medefirmant. Hij woonde daardoor juist ten noorden van de opslagplaats bij de Mosselen- brug, waar ook het kantoor gevestigd was. Na verloop van tijd, terwijl de zaak steeds groeide, werden ook Jan en Gerard Deutekom, de twee broers van Pieter, als medefirmanten bij de zaak betrokken. Dat de firma Vroegop, want onder die naam werd de zaak voortgezet, een grote exporteur was bewijst bouw. Wie nu denkt dat iets bouwen in die tijd gemakkelijker was en dat je zonder slag of stoot iets kon neerzetten, komt bedrogen uit. Ook toen wa ren er vergunningen nodig en daar kreeg de firma Vroegop wel degelijk mee te maken. Hoewel de ra men van het nieuw te bouwen kantoor slechts uit zicht hadden op het achtererf van buurman Cornelis Meurs, zei deze: "Deer hew ik gien zin an, dat geglouw op moin erf." Al het praten erover had geen zin, buurman bleef bij zijn besluit.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 19