I. D.K. Naschrift van de heer Geus Een zegelring met een huismerk. Op de omstreeks 15B0 vervaardigde kaart van de Vroonlanden komt de Twuyverweg voor als "Een wech geheeten die weyver" (1). De weg zal niet meer geweest zijn dan een onverhard karrespoor, begrensd door grasbermen. Na de uitmeting van alle Vroonlanden, die eigendom waren van de Graven van Holland, werd een rentmeester van de Vroonlan den aangesteld met als standplaats Alkmaar. Met ingang van 1531 werden alle Vroonlanden, die éérst als één geheel aan de ingezetenen van Koedijk en Sint-Pancras waren verpacht, nu per perceel af zonderlijk aan de hoogste bieder toegewezen. Zo werd de begrazing van de Weyverweg als "ettinge" in vijf percelen verpacht. Het waren: 1De ettinge van 't Breewech slach, streckende van de Breewech (Bovenweg) van Sinte Pancras oost op totte brugge leggende in de selve wech. Pachtster werd Immeken, we duwe van Jan van der Kercken, a 20 stuivers. 2. De ettinge van 't Breckslach. Dat gedeelte grensde aan het weiland genaamd Breckslach. Pachtster werd Pietronelle, we duwe van Bruyn Ellertszoon, a 3 stuivers. 3. De ettinge van 't Middelslach. Dat deel grensde aan het weiland genaamd 't Middels- lach. Pachter werd Jan Heyndricxz a 8 stui vers. 4. De ettinge van 't Vuytslach. Dat deel grensde aan het weiland genaamd de Vuytslach. Pachtster Ette Heertgens weduwe a 3 1/2 stui ver. 5. De ettinge van 't Zuyder en Noerder Vuytwerpslach. Dat gedeelte grensde aan de weilanden genaamd de Zuyder en Noerder Vuytwerp. Pachter werd Heylman Garbrantszoon a 32 1/2 stuiver (2). De stukken 1 t/m 4 lagen dus vanaf de bocht in de Twuyverweg richting Sint-Pancras aan de rechterkant van de weg, nummer 5 moeten we zoeken tussen de Twuyverweg en de Oosterdijk. (zie het bijgevoegde kaartje). In 1635 zonden de burgemeesters en regeerders der stad Alkmaar een verzoek aan de Rekenkamer in Den Haag om de ettinge van "het Weyver ofte de Weyverweg" tussen Sint-Pancras en Broek op Lange- dijk in erfpacht te verkrijgen om die weg geschikt te maken voor de passanten en reizende luiden. Zij kregen bij besluit van 5 oktober 1635 de weg vanaf de Breedeweg van Sint-Pancras tot aan de banne van Broek voor 21 jaar in pacht. Hetzelfde gold voor de "Munickenwech" in de banne van Oudorp, vanaf de driesprong bij de oliemolen oost aan tot de herberg "de Fuyck" in Oudorp. Zij mosten dan op hun kosten de weg onderhouden, verhogen en bekwaam ma ken voor de reizende luiden. Zij mochten aangren zende percelen niet weren of met kosten van onder houd e.d. belasten. De stad Alkmaar moest aan pacht 16,- per jaar betalen. Deze overeenkomst werd steeds verlengd. In latere overeenkomsten staat te vens dat zij ook de brug in de Twuyverweg op hun kosten moesten onderhouden (3). De eigendom van genoemde wegen werd op 14 maart 1724, bij de verkoop van de Vroonlanden, door de stad Alkmaar verkregen voor in totaal 6,- (4). Bronnen: 1. A.R.A. (Algemeen Rijksarchief) Kaartafdeling Coll. V.TH. inv. nr 2507. 2. A.R.A. Grafelijkheidsrekenkamer Rekeningen inv. nr 1221 fol. 57 verso. 3. A.R.A. Gra felijkheidsrekenkamer Rekeningen inv. nr 168 fol. 246 v. en nr 174 fol. 471. 4. RANH (Rijksarchief NH) Archief Gecomm. Raden van het Noorderkwartier inv. nr 88 betreffende ver kochte domeinen. Van onze donateur W.K.van Schoneveld te Eenigen- burg kregen we een tekeningetje van een zegelring. De zegelring is destijds gevonden op een akker on der Oudkarspel. Op de ring staat een zogenaamd huismerk. Zo'n merk werd vaak gebruikt in de tijd dat mensen nog niet konden lezen en schrijven. Het huismerk was dan de handtekening. Vaak startte ie mand meteen kruisje waarbij één deel werd dichtge maakt. Hierdoor ontstond dan een soort '4' teken. Zonen van de persoon in kwestie voegden naar be lieven dwarslijntjes toe. Toen ook hier het onder scheid wat dreigde weg te vallen werden vaak ini tialen toegevoegd. De letters op de ring 'I.D.K.' zullen dus de naam van de eigenaar betekenen. Omdat de 'I' en de 'J' gelijk waren zou de man bijvoorbeeld Jan Dirkszoon Kroon geheten kunnen hebben. Het zou heel leuk zijn om erachterte komen aan wie de ring ooit heeft toebehoord. /k

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 1996 | | pagina 18